O Papieżu robotniku
Treść
"Papież z fabryki Solvay" to niezwykłe dzieło, które ma wartość dokumentu. Książka stanowi unikatowe świadectwo rozwoju powołania, wielkości i świętości niezwykłego człowieka Karola Wojtyły. Kilkanaście świadectw ludzi prostych, oddanych ciężkiej pracy brzmi surowo, ale jakże wiarygodnie.
Osoby te opowiadają, jak w czasie wojny widziały młodego, rozmodlonego, a jednocześnie pracowitego studenta: "Często widywałem Karola Wojtyłę w kantorku, ilekroć go spotykałem, widziałem go klęczącego i coś czytającego. Gdy wypychałem wózki z sodą, zrywał się i również pomagał. W momencie rzucał książki i udawał, że coś robi. Uspokajałem go, że tu złych ludzi nie ma, żeby spokojnie mógł czytać. Był zawsze zamyślony i bardzo chętny do pracy" - wspominał Józef Trela. Jakże niezwykle brzmi dziś wyznanie innego współpracownika Franciszka Wójcika: "Pamiętam do dziś, że jestem winien księdzu arcybiskupowi jedną dniówkę, którą on przepracował za mnie".
"Papież z fabryki Solvay" to zbiór wspomnień, który powstawał w czasach, kiedy Karol Wojtyła był arcybiskupem metropolitą krakowskim. Karolina Biedrzycka, która zebrała i opracowała wszystkie teksty, ofiarowała ten niezwykły zbiór ks. abp. Wojtyle w imieniu parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Borku Fałęckim (na terenie której znajduje się wspomniana fabryka) 6 czerwca 1966 roku.
Jak ważny dla Karola Wojtyły był czas pracy w fabryce, świadczą jego słowa wypowiedziane w "swojej parafii" 5 maja
1968 roku: "Zawsze, kiedy przejeżdżam obok tej fabryki, a zwłaszcza obok kotłowni w tej fabryce, to przypomina mi się ta moja życiowa droga, te decydujące momenty mojego życia, wtedy często staje mi przed oczyma mała książeczka w niebieskiej okładce. Jako robotnik Solvayu często bardzo brałem ją ze sobą wraz z pajdą chleba, brałem ją ze sobą na zmianę popołudniową albo nocną, na rannej trudniej było czytać, ale na zmianie popołudniowej często tę książeczkę czytałem. Ta książka nosiła tytuł 'Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny...'".
Można powiedzieć śmiało, że takich wyznań w książce o Papieżu robotniku jest znacznie więcej. Aby poznać bliżej całą osobowość Ojca Świętego, trzeba ją koniecznie przeczytać. Zobaczyć, jak już w młodości był ukształtowany, mądry i pobożny. Książkę "Papież z fabryki Solvay" wydało krakowskie wydawnictwo "M".
Małgorzata Pabis
Książka dostępna w księgarniach "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89, tel. (22) 850 60 20; faks (22) 850 60 00, e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl; w Krakowie, ul. Starowiślna 49, tel. (12) 431 02 45; faks (12) 431 06 51, e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2005-10-27
Autor: ab