Przejdź do treści
Przejdź do stopki

O kapłanach, rodzinie i bioetyce

Treść

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała o odpowiedzialne stanowienie prawa medialnego i dbałość parlamentu o media publiczne. Księża biskupi w komunikacie wydanym po 348. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski wezwali jednocześnie do przywrócenia w ustawie medialnej zapisów dotyczących wspierania chrześcijańskiego systemu wartości i umacniania rodziny poprzez środki społecznego przekazu. Dwudniowe obrady zakończyły się w sobotę w Łomży i miały związek z obchodami 1000-lecia śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, które odbywały się również w Giżycku, miejscu męczeństwa misjonarza. Wśród tematów obrad były: rozpoczęty Rok Kapłański, wyzwania bioetyczne, potrzeba polityki na rzecz rodziny, nowy program duszpasterski oraz korekty w programie nauczania religii.
Biskupi z uwagą obserwują działania wszystkich, od których zależy kształt przyszłej ustawy medialnej. Są zaniepokojeni szeregiem poczynań, które mogą zagrozić wprost istnieniu mediów publicznych. Zlikwidowanie abonamentu, niepewność wysokości budżetu przeznaczonego na tzw. zadania misji publicznej budzą niepokój o przyszłość Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Konferencja Episkopatu Polski z całą mocą apeluje o odpowiedzialne stanowienie prawa medialnego i dbałość parlamentu o media publiczne. Ponadto biskupi apelują o przywrócenie zapisów dotyczących wspierania chrześcijańskiego systemu wartości i umacniania rodziny poprzez media.
Rok Kapłański
Jako pierwszy temat obrad Episkopatu Polski poruszono kwestię rozpoczętego w piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Roku Kapłańskiego w Kościele powszechnym. W referacie otwierającym obrady przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik apelował o świętość kapłanów, ich odpowiedzialność za rzeczywistość, w której żyjemy, oraz rolę wychowawcy, także w wymiarze społecznym.
O rodzinie
Księża biskupi omawiali roboczą wersję niemal 100-stronicowego dokumentu na temat rodziny, który zostanie niebawem opublikowany. Przypomina on nauczanie Kościoła o wartości rodziny, analizuje sytuację współczesnej rodziny i jest wielkim apelem o politykę rodzinną w Polsce. W dokumencie znajdujemy m.in. bardzo obszerną i wnikliwą analizę nowych problemów, przed jakimi staje współczesna rodzina, przede wszystkim w kontekście nowych wyzwań z dziedziny medycyny i biotechnologii. Polityka prorodzinna ujęta została jako "polska racja stanu i elementarny obowiązek rządzących".
Kwestie bioetyczne
Kwestie bioetyczne zreferował w czasie obrad ks. abp Henryk Hoser, odpowiedzialny za Zespół ds. Bioetycznych KEP. Gremium to obecnie pracuje nad tekstem dokumentu, który będzie dawać odpowiedź na liczne niewiadome związane z rozwojem biotechnologii i biomedycyny. Dokonując analizy przygotowywanych w Sejmie projektów ustaw bioetycznych, ksiądz arcybiskup powiedział, że bliskie nauczaniu Kościoła są dwa projekty w sprawie in vitro: posła Bolesława Piechy oraz inicjatywy "Contra in vitro", choć ten ostatni ma charakter zbyt skrótowy. Ksiądz arcybiskup dodał, że projekt posła Piechy uwzględnia cały pozytywny dorobek projektu ustawy Jarosława Gowina w zakresie ochrony embrionu i genomu ludzkiego. Różnica polega na tym, że projekt Gowina dopuszcza technologię zapłodnienia pozaustrojowego, choć pod ścisłą kontrolą i przy maksymalnym ograniczeniu śmierci zarodków tzw. nadliczbowych. - Projekt ustawy posła Piechy, który nie dopuszcza zapłodnienia pozaustrojowego, jest bliższy nauczaniu Kościoła i generalnie z nim zgodny - stwierdził ks. abp Hoser. Podkreślił, że jedynym budzącym wątpliwości elementem projektu ustawy Piechy, stanowiącym prawdziwy dylemat z moralnego punktu widzenia, jest zawarta tam propozycja adopcji poczętych już zarodków ludzkich znajdujących się w stanie zamrożenia. Księża biskupi zapowiedzieli, że zagadnienia bioetyczne, w tym projekty dotyczące uregulowań prawnych dla zapłodnienia in vitro, będą jednym z tematów najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbędzie się 25 czerwca br. w Warszawie.
Odnosząc się do znanych już projektów na temat in vitro, przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik powiedział dziennikarzom, że biskupów nie interesuje aspekt polityczny, a więc to, jaka partia przedstawia dany projekt. - Nas interesuje jego zgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego, prawa Bożego - dodał hierarcha.
Zmiany w katechezie
Księża biskupi rozmawiali o konsekwencjach wynikających z reformy oświaty, o podręczniku katechezy dla dorosłych i o rozprawie w Trybunale Konstytucyjnym na temat wliczania stopnia z religii do średniej ocen, która odbędzie się 1 lipca. Stojący na czele Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu ks. abp Kazimierz Nycz wyjaśnił, że nowa podstawa programowa, która została przyjęta przez rząd w ubiegłym roku, wymusza określone zmiany w programie nauczania religii w szkole. W związku z tym, że do szkół będą iść 6-latkowie, korekty nauczania religii muszą nastąpić na razie na poziomie klas 1-3. Pierwsza Komunia Święta musi zostać przesunięta z klasy drugiej do trzeciej. Wymaga to też innego ustawienia przygotowania do tego sakramentu.
Nowy statut
Sekretarz generalny Episkopatu Polski ks. bp Stanisław Budzik poinformował, że Stolica Apostolska dokonała zatwierdzenia nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski. Promulgacja tego dokumentu nastąpi 7 października br. i od tego dnia będzie on obowiązywać. Statut zakłada wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych, określa obowiązki Prymasa Polski, wprowadza też pewne zmiany w zakresie trybu podejmowania decyzji w ramach Konferencji Episkopatu.
Formuła pogrzebu skremowanych zwłok
Episkopat Polski przyjął formułę obrzędu pogrzebu przed złożeniem urny do grobu. Dotychczasowa stosowana przy pogrzebach brzmiała tak: "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Modyfikacja przygotowana na okoliczność pochówku skremowanych zwłok będzie mieć postać: "z prochu powstałeś i prochem jesteś". Zmiany dotyczą także innych formuł modlitewnych, w których będzie uwzględniony fakt pochówku urny z prochami zmarłego, a nie trumny z jego ciałem.
Na obecnym zebraniu plenarnym został także zatwierdzony program duszpasterski na rok liturgiczny 2009/2010. Jego hasłem będą słowa: "Bądźmy świadkami Miłości".
W komunikacie z obrad Konferencja Episkopatu Polski wyraziła wdzięczność Ojcu Świętemu za przekształcenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w Papieski Uniwersytet Jana Pawła II. Księża biskupi po raz kolejny bardzo pozytywnie ocenili także inicjatywy katolików świeckich, aby uroczystość Objawienia Pańskiego przywrócić jako dzień wolny od pracy. Wyrazili nadzieję, że wniosek przedstawiony po raz drugi pod obrady Sejmu i Senatu RP znajdzie zrozumienie wśród parlamentarzystów.
AKJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-06-22

Autor: wa