Przejdź do treści
Przejdź do stopki

O badaniach przypomni sms

Treść

Kobiety po 50. roku życia będą informowane za pośrednictwem sms o możliwości skorzystania z profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych. W przyszłym tygodniu NFZ uruchamia umożliwiający to program pilotażowy, który będzie funkcjonował w całej Polsce.

- Chcemy przy pomocy nowoczesnego systemu informować kobiety, gdzie mogą dokonywać bezpłatnych badań - poinformował wczoraj prezes NFZ Jerzy Miller. - Będziemy kierowali zaproszenia listowne, ale nie można ograniczyć się tylko do takiej roli - mówił. NFZ będzie w ten sposób informował o możliwych terminach przeprowadzenia takich badań w placówkach, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania danej pacjentki. Kobiety, do których skierowany jest program, będą musiały wcześniej wyrazić zgodę na uczestnictwo w nim. Kryteriami, jakimi kieruje się Fundusz w doborze pacjentek do wzięcia udziału w pierwszym etapie badań pilotażowych, są wiek i częstość odwiedzania gabinetu lekarskiego. Według zapewnień szefa NFZ, w kolejnym etapie programu będzie możliwy "dialog sms-owy" między pacjentką a Funduszem dotyczący możliwości umówienia się na wizytę lub jej odwołania i zapisania się w innym terminie. Poprzez ten sposób komunikacji będzie można także zlokalizować najbliższą placówkę medyczną przeprowadzającą badania. NFZ nadal będzie wysyłał także listy z zawiadomieniami o badaniach. Szef Funduszu zapewnia, że plany wykorzystania nowoczesnej technologii sięgają jeszcze dalej i być może dzięki sms będzie można w przyszłości umawiać się na wizyty do lekarza rodzinnego.
Program pilotażowy ma funkcjonować w obrębie jednej z sieci telefonii komórkowej, ale według jego twórców, w przyszłości możliwe będzie rozszerzenie go na abonentów innych sieci. Prezes NFZ zapewniał, że taka forma powiadamiania o badaniach nie wiąże się z ujawnianiem, np. pracownikom operatora, poufnych danych pacjenta.
W Polsce jest 2,5 mln kobiet, które powinny przejść badanie mammograficzne lub cytologiczne. Rocznie ok. 11 tys. osób zapomina o umówionych wizytach u lekarza, a 10-12 proc. wizyt jest anulowanych. W placówkach, gdzie wprowadzono sms-owy system przypominania o wizytach (np. w Centrum Zdrowia Matki Polki), liczba anulowanych wizyt spadła o 9 tys. rocznie. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi ok. 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór u kobiet w naszym kraju. Z jego powodu umiera rocznie 2 tys. kobiet.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-06-14

Autor: ab