Nowy przedmiot w szkołach
Treść
Pełnomocnik niemieckiego rządu do spraw zwalczania uzależnień Sabine Baetzing zamierza wprowadzić do szkół nowy przedmiot Zdrowe Życie, który będzie ostrzegał przed skutkami nałogów. Jest to reakcja na coraz większą konsumpcję przez niemiecką młodzież alkoholu i narkotyków.
Sabine Baetzing, dostrzegając wśród niemieckiej młodzieży problem nałogu alkoholowego i narkomanii, zamierza wprowadzić do szkół nowy przedmiot: Zdrowe Życie (Gesundes Leben). Podczas tych lekcji uczniowie mają uczyć się o szkodliwości narkotyków, alkoholu, ale także innych używek oraz niebezpieczeństwie uzależnień.
Ponadto Baetzing ponownie zażądała zaostrzenia kontroli sprzedawania tytoniu i alkoholu we wszystkich miejscach, w których handluje się tymi używkami, czyli kioskach, barach, restauracjach, dyskotekach czy sklepach. Jej zdaniem, należy także stopniowo obniżyć najpierw do 0,2, a później do 0,0 promila granicę dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi, do której można prowadzić pojazdy mechaniczne (obecnie jest to 0,5 promila). Uważa ponadto, iż należy podnieść granicę wieku, w którym dozwolony jest zakup wina i piwa z obecnych 16 do 18 lat, a także wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Wreszcie - na wzór papierosów - na wszystkich butelkach z alkoholem powinno się - zdaniem Baetzing - umieścić widoczne napisy ostrzegające przed skutkami picia.
Plaga alkoholizmu
W 2007 r. statystyki odnotowały w Niemczech około 1,7 miliona dorosłych nałogowych alkoholików, a ponad 10 milionów było zagrożonych tym nałogiem. Około 7 milionów obywateli było poszkodowanych przez fakt, iż jeden z domowników był alkoholikiem, a ponad 3 miliony dzieci żyło w patologicznych rodzinach.
Według raportów pozarządowych organizacji zwalczających uzależnienia, obecnie w Niemczech około 3 milionów dzieci ma rodziców alkoholików i około 40 tysięcy dzieci wychowują rodzice uzależnieni od narkotyków. Zgodnie ze statystykami aż 25 proc. osób w Niemczech poniżej 25. roku życia pozostaje w grupie ryzyka, gdyż albo podczas życia płodowego mieli kontakt z różnymi środkami (alkohol, narkotyki), albo sami w dzieciństwie sięgali po te środki. Według Federalnej Centrali Zdrowia Społecznego, z roku na rok obniża się wiek sięgających po alkohol. Obecnie uzależnienia alkoholowe występują wśród kilkunastoletnich dzieci. Rocznie aż 75 tysięcy dzieci w wieku 14-16 lat sięga w Niemczech po alkohol, z czego około 10 proc. zostaje później alkoholikami. Według raportu pełnomocnika rządowego do spraw uzależnień, obecnie rocznie w wyniku upicia się do nieprzytomności do szpitali i klinik trafia ponad 20 tys. młodych ludzi poniżej 17. roku życia.
Rocznie w wyniku picia alkoholu (różne przyczyny, ale wszystkie związane ze spożyciem alkoholu) w Niemczech umierają 42 tysiące osób. Jedna szósta wymówień z pracy jest spowodowana alkoholem, podobnie jak jedna czwarta wypadków w pracy. Ogólna suma strat wynikających z alkoholizmu przekracza w Niemczech rocznie 40 miliardów euro.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2008-08-14
Autor: wa