Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowy prezes PKN Orlen

Treść

Nowym prezesem PKN Orlen został dotychczasowy wiceprezes tej firmy Piotr Kownacki. Zastąpił on na tym stanowisku dotychczasowego szefa Orlenu Igora Chalupca. Decyzję w tej sprawie podjęła wczoraj rada nadzorcza PKN Orlen, w której większość głosów ma Skarb Państwa. Przed nowym prezesem tej spółki Skarb Państwa stawia zadanie wzmocnienia pozycji Orlenu, a co za tym idzie - bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Medialne spekulacje o odwołaniu prezesa PKN Orlen Igora Chalupca znalazły wczoraj potwierdzenie w faktach. Premier Jarosław Kaczyński, odnosząc się do odwołania Chalupca, powiedział, że "były ku temu przesłanki odnoszące się nie czysto do spraw biznesowych, ale związane ze strategicznym charakterem biznesu prowadzonego przez PKN Orlen". - Myślę, że Piotr Kownacki ma lepszy typ doświadczenia i drogi życiowej, bardziej odpowiadający potrzebom tego czasu związanym z zadaniami, które stoją teraz przed Orlenem - powiedział szef rządu. Jak zaznaczył, chodzi przede wszystkim o działania na rzecz poprawy naszego bezpieczeństwa energetycznego, które Kownacki jako prezes Orlenu "lepiej gwarantuje". - Pewne doświadczenie państwowe jest w tym miejscu bardzo potrzebne - dodał premier. Kownacki takim doświadczeniem - jako były wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli - się legitymuje, ale też trzeba przypomnieć, że Igor Chalupec, zanim został prezesem PKN Orlen, był w eseldowskim rządzie wiceministrem finansów.

Bez zaskoczenia
O tym, że odwołanie Chalupca przez radę nadzorczą PKN Orlen było wczoraj niemal pewne, świadczyła już poranna wypowiedź ministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego, który sformułował swoje oczekiwania wobec nowego prezesa. - Od nowego prezesa oczekuję, że wzmocni pozycję Orlenu, bezpieczeństwo Orlenu i bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział minister Skarbu Państwa jeszcze przed ogłoszeniem decyzji rady nadzorczej Orlenu. Według Jasińskiego, zalety nowego prezesa PKN Orlen Piotra Kownackiego to "kompetencja, zaufanie i wiarygodność".

Wszechobecna polityka
Sam Chalupec stwierdził, że jedynym uzasadnieniem jego odwołania było to, że do rady nadzorczej wpłynął od ministra skarbu wniosek w tej sprawie, a rada przychyliła się do tego wniosku. - Ta polityka wokół firmy jest obecna. To, co staraliśmy się zrobić, to aby polityki nie było w samej firmie, a że jest wokół niej, to tak będzie, jeśli głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa - powiedział Chalupec, odnosząc się do politycznego wymiaru decyzji rady nadzorczej. Jak dodał, rada nie była jednak w tej sprawie jednomyślna. W 9-osobowej radzie nadzorczej PKN Orlen Skarb Państwa dysponuje 7 głosami. Chalupec zaznaczył, że ma poczucie "przerwanej drogi" i "pewnej szkody", że nie uda się dokończyć rozpoczętych już projektów związanych m.in. z przeprowadzeniem integracji Orlenu z Możejkami, dywersyfikacją dostaw ropy naftowej czy też uzyskaniem dostępu do złóż. Tak jak wcześniej pisaliśmy, Chalupec nie zdecydował się przyjąć propozycji pozostania na stanowisku prezesa rafinerii w Możejkach.
Nowy prezes PKN Orlen Piotr Kownacki był od października ubiegłego roku wiceprezesem tej firmy. Do jego zadań jako wiceprezesa należały m.in. nadzór nad obszarami audytu, alternatywnych źródeł energii oraz współpraca z Unią Europejską. Zanim trafił do Orlenu, był od września 2001 r. wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli, funkcję tę pełnił również od 15 lipca 1991 do 3 sierpnia 1999 r. W międzyczasie był wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska. Kownacki był także przez dwa lata radcą orzecznictwa w Biurze Trybunału Konstytucyjnego.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-01-19

Autor: wa