Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowy biskup dla Polski

Treść

Dotychczasowy duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii ks. Krzysztof Zadarko został mianowany biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. O decyzji Ojca Świętego poinformował wczoraj w południe nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk.

Nowy koszalińsko-kołobrzeski biskup pomocniczy jest kapłanem tej diecezji. Ojciec Święty Benedykt XVI przydzielił mu stolicę tytularną Cavaillon. Ksiądz biskup nominat urodził się 2 września 1960 r. w Słupsku. Uczył się w Technikum Elektrycznym w Słupsku, gdzie w 1980 r. zdał egzamin dojrzałości. Studia filozoficzne rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. W latach 1982-1986 studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Na kapłana wyświęcił go ks. bp Tadeusz Werno 25 maja 1986 roku. W latach 1986-1987 i 1990-1991 pracował jako wikariusz w parafii katedralnej w Koszalinie i katecheta w tamtejszym liceum plastycznym. Od 1987 do 1990 r. studiował homiletykę na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie, aż do roku 2007, był wykładowcą homiletyki i zastosowania mass mediów w duszpasterstwie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Wśród funkcji, które pełnił, są posługi: prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie (lata 1991-1994), dyrektora diecezjalnej koszalińskiej rozgłośni radiowej (1992-1994), dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie (1995-2007) oraz rzecznika prasowego kurii biskupiej (2005-2007). W Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii pracuje od 2007 roku. W 2008 r. obronił doktorat z homiletyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na temat przypowieści w kaznodziejstwie. Jest kanonikiem Kapituły Kolegiackiej Pilskiej, kapelanem Jego Świątobliwości, przez kilka kadencji członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej oraz Rady Konsultorów.
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska powstała w 1972 r., obecne jej granice ustalone zostały w 1992 roku. Ordynariuszem jest ks. bp Edward Dajczak. - Biskup sufragan ma być przede wszystkim do dyspozycji ordynariusza, duchowieństwa i ludu Bożego. Tak właśnie postrzegam swoje zadanie - podkreśla ks. biskup nominat Krzysztof Zadarko w rozmowie z KAI. - Dla mnie jest to kolejne wyzwanie na drodze wiary i powołania, które zaczęło się w kapłaństwie. Kolejne powołanie, o wiele trudniejsze niż wszystkie zadania i obowiązki, które były mi powierzane przez Kościół do tej pory - wyznaje. - Niezbadane są zrządzenia Opatrzności Bożej. Ufam w pomoc Miłosiernego Jezusa i Jego Matki, czczonej w diecezji w Skrzatuszu i na Górze Chełmskiej - stwierdza, dodając, że o dacie konsekracji będzie wiadomo za kilka dni.
KJA
"Nasz Dziennik" 2009-02-17

Autor: wa