Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowi metropolici w Moskwie i Mińsku

Treść

Nowym metropolitą i ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie został wczoraj mianowany przez Ojca Świętego Włoch ks. Paolo Pezzi FSCB. Dotychczasowy rektor seminarium duchownego w Sankt Petersburgu zastąpi w stolicy Rosji ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który z woli Benedykta XVI został metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi. W latach 1989-1991 ks. abp Kondrusiewicz był już administratorem apostolskim ówczesnej diecezji mińskiej. Teraz będzie następcą niemal 93-letniego ks. kard. Kazimierza Świątka.

Mianowany wczoraj nowym metropolitą w Moskwie ks. Paolo Pezzi FSCB ma 47 lat. Jak poinformowało Radio Watykańskie, jest on absolwentem Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza. Święcenia kapłańskie przyjął 17 lat temu w Bractwie Kapłańskim Misjonarzy św. Karola Boromeusza. Doktorat obronił na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, pisząc pracę o katolikach na Syberii. Arcybiskup nominat w latach 1993-1998 był dziekanem środkowej Syberii w obecnej diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku. Przez kolejnych 7 lat był wikariuszem generalnym Bractwa Kapłańskiego Misjonarzy św. Karola Boromeusza. Od 19 lat kieruje ruchem Komunia i Wyzwolenie w Rosji. W petersburskim seminarium wykłada od 2004 roku. Rok temu został jego rektorem.
Stolicę biskupią w Mińsku obejmie dotychczasowy ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. Ma niespełna 62 lata. Urodził się w Odelsku na Białorusi. Szkołę średnią ukończył w Grodnie, gdzie też studiował matematykę. W ówczesnym Leningradzie ukończył następnie architekturę i w tym zawodzie pracował w Wilnie. Do seminarium duchownego w Kownie wstąpił w 1976 r., a na kapłana wyświęcony został w 1981 roku. Pracował w kilku parafiach jako wikariusz, a w 1988 r. został proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Grodnie. Ojciec Święty Jan Paweł II w 1989 r. mianował go administratorem apostolskim diecezji mińskiej i wszystkich katolików na Białorusi. Był pierwszym od 62 lat biskupem katolickim na tych ziemiach. Sakry udzielił mu Papież Polak 20 października 1989 r. w bazylice watykańskiej. Po dwóch latach ks. bp Kondrusiewicz został podniesiony do godności arcybiskupiej i mianowany administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji. Metropolitą archidiecezji Matki Bożej w Moskwie został w 2002 roku. "Wypełniając wolę Ojca Świętego Benedykta XVI, wyjeżdżam z Rosji na nowe miejsce swego posługiwania, do Republiki Białoruś, do mojej ojczyzny", napisał ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz w oświadczeniu wydanym 21 września po ogłoszeniu nominacji na arcybiskupa mińsko-mohylewskiego. W przesłaniu pożegnał się ze swymi dotychczasowymi diecezjanami i katolikami rosyjskimi, przypomniał także dokonania Kościoła katolickiego w Rosji i podziękował wszystkim, z którymi przez lata współpracował.
Z kolei w rozmowie z Radiem Watykańskim nowy metropolita mińsko-mohylewski stwierdził, że po 16 latach nieobecności wraca do domu. Odchodząc z Moskwy, najbardziej cieszy się tamtejszym odmłodzonym Kościołem i ustanowieniem struktur kościelnych. - Zawsze spełniałem wszystkie swoje obowiązki kapłańskie i biskupie w duchu posłuszeństwa. Jako kapłan - w duchu posłuszeństwa biskupowi; jako biskup - Ojcu Świętemu. Widzę w tym wolę Bożą. Przyjmuję tę nominację, zawierzając swoją posługę Matce Bożej. Wiem, że czekają mnie niełatwe zadania. Opuszczam Moskwę, pozostawiając część swego serca, gdyż pracowałem tu 16 lat. Dzisiaj muszę przejąć nowe obowiązki. Wracam właściwie do starej diecezji, gdyż pierwszą nominację otrzymałem na biskupa w Mińsku dla katolików białoruskich - powiedział ks. abp Kondrusiewicz. - Przyjmijcie mnie jak swego - poprosił wiernych archidiecezji mińsko-mohylewskiej.
SJ
"Nasz Dziennik" 2007-09-22

Autor: wa