Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowi ludzie Obamy

Treść

Nominacje na szefa amerykańskiego wywiadu oraz na stanowisko przewodniczącego Rady Doradców Ekonomicznych przy Białym Domu zostały zatwierdzone przez Senat. Prezydent Barack Obama desygnował emerytowanego admirała Dennisa Blaira na stanowiska dyrektora ds. wywiadu, zaś na szefową doradców ekonomicznych prezydenta wybrał Christinę Romer.

Głównym zadaniem Blaira będzie nadzorowanie wszystkich szesnastu agencji wywiadowczych USA, w tym CIA. Będzie także odpowiedzialny za codzienne informowanie prezydenta o pracach swojej instytucji.
W czasie zeszłotygodniowej rozmowy zatwierdzającej na stanowisko Blair odmówił nazwania torturą metody wymuszania zeznań zwanej waterboardingiem (więzień ma wrażenie, że tonie i dusi się). Jego ostrożna wypowiedź miała najprawdopodobniej na celu ochronę części pracowników CIA, którzy niegdyś przyznali się do stosowania takich metod.
Kolejną ważną nominacją, którą zatwierdziła Izba Wyższa amerykańskiego parlamentu, jest desygnowanie Christiny Romer na stanowisko przewodniczącego Rady Doradców Ekonomicznych przy Białym Domu. To trzyosobowe ciało zajmuje się rekomendowaniem głowie państwa przygotowanych rozwiązań dotyczących polityki gospodarczej. Romer specjalizuje się w makroekonomii, a także polityce fiskalnej i skutkach zaburzeń na rynku walutowym. Jest autorką wielu prac o Wielkim Kryzysie z lat 30. XX wieku.
ŁS, Reuters

Dennis Cutler Blair
Urodził się w 1947 roku w Kittery w stanie Maine. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach wojskowych. Jest prapraprawnukiem Williama Price'a Williamsona, głównego inżyniera wojskowego Konfederacji z czasów wojny secesyjnej. Uczył się w szkole Świętego Andrzeja, zaś w 1968 roku ukończył studia w Akademii Marynarki Wojennej.
Po ukończeniu akademii służył na niszczycielu USS Tattnall. Następnie zaś został stypendystą Uniwersytetu w Oxfordzie, specjalizując się w studiach dotyczących polityki rosyjskiej. W latach 1975-1976 służył w Białym Domu. Następnie był także m.in. przewodniczącym Biura Szefów Sztabów, naczelnym dowódcą Amerykańskiej Armii na Pacyfik, współtworzył także budżet dla krajowej marynarki wojennej. Oficjalnie przeszedł w stan spoczynku w 2002 roku.
Swego czasu opinię publiczną obiegła widomość, jakoby Blair odmówił wykonania rozkazu wydanego przez administrację Billa Clintona w 1999 roku, kiedy to był dowódcą sił działających w Timorze Wschodnim. Kilkakrotnie miał bowiem nie dostarczyć wiadomości do dowódcy indonezyjskiej armii generała Wiranto o natychmiastowym zaprzestaniu przemocy wobec ruchów niepodległościowych w okupowanym Timorze Wschodnim.
To jednak nie jedyne kontrowersje, jakie narosły wokół admirała Blaira. Spore wątpliwości budziło bowiem zasiadanie przez niego w radzie nadzorczej Korporacji EDO, która przygotowywała program wprowadzania do amerykańskiej armii myśliwców F-22. Zdaniem komentatorów, zajmowanie tego stanowiska, a także współtworzenie budżetu dla wojska jest jawnym konfliktem interesów.
oprac. ŁS

Christina Romer
Urodziła się w 1958 roku w Alton w stanie Illinois. Nazwisko panieńskie - Duckworth. Wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Berkeley. Nominowana na stanowisko szefa Rady Doradców Ekonomicznych Prezydenta USA 24 listopada ubiegłego roku. Wraz z Jaredem Bernsteinem jest współautorką planu Obamy o pobudzeniu gospodarki. Jej pomysłem jest właśnie pakiet tworzenia nowych miejsc pracy.
Ukończyła GlenOak High School w Canton, Ohio, w czerwcu 1977 roku. Uzyskała licencjat z ekonomii w College of William and Mary w 1981 r., a następnie doktoryzowała się w Massachusetts Institute of Technology w 1985 roku. Następnie rozpoczęła pracę jako wykładowca w stopniu młodszego profesora na Uniwersytecie Princeton. Na Uniwersytecie Berkeley wykłada od 1988 roku.
Romer badała m.in. zjawiska niestabilności makroekonomicznej po i przed drugą wojną światową, a także przyczyny wielkiego kryzysu w USA i w Europie. Była wiceprzewodniczą Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Jest dyrektorem Programu Ekonomii Monetarnej w National Bureau of Economic Research. Na początku 2008 roku odrzuciła propozycję pracy na Uniwersytecie w Harvardzie.
Jej mężem jest David Romer, specjalista ds. polityki fiskalnej i monetarnej, także zatrudniony na Uniwersytecie Berkeley, który otrzymał propozycję pracy w biurze głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co zostało odebrane jako umacnianie związków między MFW a nową administracją Obamy.
oprac. ŁS

"Nasz Dziennik" 2009-01-30

Autor: wa