Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowi biskupi dla Polski

Treść

Wieloletni kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Damian Andrzej Muskus OFM oraz rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. prałat Grzegorz Ryś zostali mianowani przez Ojca Świętego Benedykta XVI nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Papieską nominację w sobotę w południe ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Konsekracja biskupów nominatów odbędzie się 28 września, w uroczystość św. Wacława, męczennika, patrona katedry wawelskiej. Ta data to również wymiar zawierzenia biskupiej posługi nowych pasterzy bł. Janowi Pawłowi II, który tego samego dnia w królewskiej katedrze przyjął sakrę biskupią.
Ksiądz biskup nominat Damian Andrzej Muskus OFM ma 44 lata. Po sakrze będzie najmłodszym biskupem w Polsce i jednym z najmłodszych w świecie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. 12 czerwca 1993 r. na kapłana wyświęcił go ks. abp Marian Jaworski. Przez ostatnie sześć lat o. Muskus pełnił funkcję kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, w latach wcześniejszych był m.in. wychowawcą kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów, a także jego rektorem. Jest referentem ds. katechezy przy Kurii Prowincjalnej Ojców Bernardynów w Krakowie. Jak podkreślił po ogłoszeniu papieskiej nominacji ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, potrzebny jest w archidiecezji biskup wywodzący się ze wspólnoty zakonnej, podobnie jak był nim śp. ks. bp Albin Małysiak ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który odszedł do Pana w sobotę, kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu nominacji nowych biskupów. Nominacja biskupia o. Damiana Muskusa OFM ma przyczynić się do pogłębienia współpracy księży diecezjalnych i zakonnych. Warto podkreślić, że obecnie wśród 132 księży biskupów w Polsce jedynie 12 hierarchów należy do zakonów lub zgromadzeń.
Drugim nowym krakowskim biskupem pomocniczym jest ksiądz biskup nominat prof. Grzegorz Ryś, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i profesor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Został mianowany biskupem w następstwie ks. bp. Józefa Guzdka, którego Papież z Krakowa w grudniu zeszłego roku powołał na urząd biskupa polowego Wojska Polskiego. Ma 47 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. - Przez ostatnie lata szczególnie mi była bliska sprawa powołań do kapłaństwa i formacji kapłańskiej. Innym ważnym tematem jest ekumenizm w Kościele: dialog między chrześcijanami, dialog międzyreligijny - powiedział biskup nominat ks. prof. Grzegorz Ryś dla Radia Watykańskiego. Jako najważniejsze zadanie dla biskupa pomocniczego wskazał "bycie w parafiach, z ludźmi: jeździć, nawiedzać, wizytować, bierzmować, być z młodymi ludźmi, zwłaszcza wśród rozmaitych ruchów, wspólnot kościelnych, których tu, w Krakowie, zawsze było i jest dużo i za to chwała Bogu". Mówiąc o swym zawołaniu biskupim, podkreślił, że na myśl przychodzą mu słowa: "Wystarczy Ci mojej łaski, moc w słabości się doskonali" z Drugiego Listu do Koryntian. Biskup nominat Grzegorz Ryś był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych, także w tym dotyczącym bł. Jana Pawła II.
W archidiecezji krakowskiej będzie obecnie czterech biskupów pomocniczych. Nowo mianowani dołączą do dotychczasowych pasterzy: ks. bp. Jana Szkodonia i ks. bp. Jana Zająca.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-07-18

Autor: jc