Nowelizacja w drodze do Euro 2012
Treść
Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że po nowelizacji przygotowanej przez resort ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawierane będą umowy inwestycyjne na sumę 4-5 mld zł rocznie - poinformował minister gospodarki Piotr Woźniak. Ma ona także ułatwić realizację planowanych inwestycji infrastrukturalnych, niezbędnych do zorganizowania w Polsce Euro 2012. Nowelizacja jest konieczna, gdyż obowiązujące przepisy są skomplikowane do tego stopnia, że nie zawarto ani jednej umowy.
Dotychczasowa ustawa ze względu na skomplikowane procedury i brak przepisów zabezpieczających interes obu stron była martwa (w ciągu 1,5 roku jej obowiązywania nie zawarto żadnej umowy). - Ustawę tak napisano, że mogły z niej korzystać tylko największe przedsiębiorstwa - stwierdził poseł Marek Kuchciński, przewodniczący klubu PiS.
Zadania publiczne będą wykonywane za pomocą prywatnych środków i prywatnych podmiotów. Ustawa zwiększy także udział prywatnych inwestorów w organizacji mistrzostw Euro 2012. Planuje się bowiem - według resortu gospodarki - wybudowanie ok. 900 km autostrad (koszt 6,5 mld euro), modernizację głównych szlaków kolejowych (koszt 4,5 mld euro) oraz ośmiu lotnisk. Zbudowane zostaną trzy nowe stadiony sportowe, trzy kolejne zostaną rozbudowane, powstaną także obiekty towarzyszące.
W nowych przepisach zrezygnowano z wymogu wykonywania przy przygotowywaniu projektu części uciążliwych analiz na etapie decydowania o wyborze realizacji przedsięwzięcia i wprowadzono uproszczone analizy dla małych projektów. - Dla inwestycji o wartości niższej niż 50 tys. euro stosowane będą uproszczone procedury - powiedział minister Woźniak.
Jasno określono, co zyskuje strona publiczna, a co prywatna oraz jak powinny być ukształtowane warunki umowy, by interesy obu stron były równo zabezpieczone.
Resort gospodarki ocenia, że dzięki nowelizacji ustawy oszczędności w środkach publicznych wyniosą 300-400 mln zł rocznie, co przekłada się na oszczędności budżetowe na poziomie 10 procent.
Według Piotra Woźniaka, celem nowelizacji jest zaktywizowanie w równym stopniu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Ustawa pozwoli łączyć pieniądze unijne, z programów operacyjnych, z pieniędzmi zarówno prywatnymi, jak i samorządowymi. - Mamy doprowadzić do tego, by mała gmina, która prowadzi inwestycje dotyczące modernizacji drogi czy modernizacji szkoły, mogła zastosować mechanizm łączenia ryzyka i finansowania inwestycji ze środków publicznych z prywatnymi środkami dowolnego inwestora - mówił szef resortu gospodarki.
Jak informowano na konferencji, przykładem sprawnego działania wprowadzanego przez ustawę mechanizmu jest Wielka Brytania, gdzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (łączenia pieniędzy publicznych i prywatnych) wybudowano wiele jednostek typu mosty, szkoły, przedszkola, drogi.
Przygotowanie Euro 2012 oznaczać będzie - według szacunków Ministerstwa Gospodarki - utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-05-11
Autor: wa
Tagi: euro 2012 gospodarka