Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Treść

Choć obowiązuje od początku tego roku, to już na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejm zajmie się jej nowelizacją. Mowa o ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, na mocy której budujący lub remontujący dom czy mieszkanie uzyskują rekompensatę za podwyższenie po wejściu Polski do Unii Europejskiej VAT-u na materiały budowlane z 7 do 22 procent.

Jak pokazała praktyka ostatnich kilku miesięcy, procedury zwrotu VAT-u na materiały budowlane są zbyt skomplikowane, w związku z czym wszyscy, którzy złożyli podania o zwrot, muszą czekać na odbiór pieniędzy nawet pół roku. Proponowana przez rząd nowelizacja ma doprecyzować przepisy ustawy, co do których pojawiły się wątpliwości interpretacyjne. Chodzi o to, by wypłata zwrotów osobom, które złożyły wnioski, odbywała się bez zbędnej zwłoki. Tym bardziej że na dokonanie zwrotu fiskus ma maksymalnie 25 dni po wydaniu decyzji o zwrocie. Powinna ona zapaść w ciągu pół roku od złożenia wniosku. Niedotrzymanie przez urząd skarbowy terminu oznacza, że podatnikowi należą się odsetki.
Zaproponowane przez rząd zmiany przewidują m.in. odstąpienie od wydawania decyzji w sprawie zwrotu podatku w przypadkach, gdy wnioski złożone przez ubiegających się o zwrot zostały przygotowane prawidłowo i nie budzą wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego. Załatwianie wniosków w trybie decyzji powoduje bowiem większe obciążenie pracowników urzędów skarbowych.
Planuje się również wprowadzenie ograniczenia czasowego składania wniosków. Po nowelizacji przyjmowanie wniosków o zwrot podatku, jeśli inwestycja nie zakończy się przed 31 grudnia 2007 r., potrwa do końca roku 2008. Pośród proponowanych zmian znalazł się również zapis, że zwrot podatku dotyczyć będzie jedynie wydatków związanych z kupnem czy remontem mieszkania na terytorium Polski.
Propozycje rządu zakładają również, by do obliczenia limitu kwoty zwrotu była przyjmowana cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłoszona przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu. Obecnie jest to cena ogłaszana za kwartał poprzedzający kwartał, w którym podatnik złożył wniosek o zwrot. Aktualne rozwiązanie prowadzi do sytuacji, że wielu podatników musi czekać ze złożeniem wniosku aż do ogłoszenia przez prezesa GUS tej ceny, co odbywa się z mniej więcej półtoramiesięcznym poślizgiem.
Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma na celu zrekompensować wzrost podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. po naszym wejściu do Unii Europejskiej. Zwrot, według określonych w ustawie limitów, dotyczy wydatków udokumentowanych fakturą. Mogą się o niego starać osoby, które budowały dom lub kupowały mieszkanie, dokonywały nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy bądź też przeprowadzały remont.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2006-08-31

Autor: wa