Nowe zadania dla Rady Sądownictwa
Treść
Resort sprawiedliwości zamierza zwiększyć uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa, organu strzegącego niezależności sądów - tak aby ponosił większą odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości, m.in. czuwając nad ujednoliceniem orzecznictwa.
Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało wczoraj o przygotowywanym projekcie zmian w ustawie o KRS, które mają ją wyposażyć w nowe kompetencje, m.in. dążenie do ujednolicenia zapadających przed polskimi sądami wyroków. Ma to się stać na drodze szkoleń sędziów i analizy orzecznictwa, aby odnaleźć sprzeczne ze sobą wyroki. - W każdym systemie prawnym należy dążyć do tego, by w takich samych sprawach zapadały orzeczenia o tej samej treści - powiedział Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości. - Według nowego projektu, Rada ma przejąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w sądownictwie - dodał. Józefowicz stwierdził, że "analizy rozpowszechniane będą wśród prezesów sądów. Pozwoli to im na stwierdzenie, że jest różna praktyka w kraju, jeśli chodzi o te same zagadnienia prawne, a co za tym idzie, na organizację szkoleń. Nie w celu nakłaniania sędziów do zmiany poglądów, ale do zapoznania się z argumentami i opiniami". Projekt ustawy ma się znaleźć w Sejmie w najbliższych miesiącach.
Powołana w 1989 r. Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Liczy 25 członków, a w jej skład wchodzą z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także: osoba powołana przez prezydenta, minister sprawiedliwości, czterech posłów, dwóch senatorów, dziesięciu sędziów będących przedstawicielami sądów powszechnych, dwóch sędziów Sądu Najwyższego, dwóch sędziów sądów administracyjnych i sędzia sądu wojskowego. Sędziowie są wybierani przez samorząd zawodowy. Do zadań Rady należy m.in. ocena kandydatów na stanowisko sędziego i wybór rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych.
Niebawem Sejm wybierze czterech nowych członków KRS. Sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniowała pozytywnie sześć kandydatur: Jana Burego, zgłoszonego przez PSL, Wojciecha Jasińskiego i Przemysława Gosiewskiego, zgłoszonych przez PiS, Cezarego Grabarczyka, wysuniętego przez PO, Alinę Gut, zgłoszoną przez Samoobronę oraz Katarzynę Piekarską, zgłoszoną przez SLD. Niedawno dwóch członków Rady wybrał Senat. Zostali nimi Jarosław Chmielewski i Stanisław Piotrowicz (obaj z PiS). Z nominacji prezydenta do Rady weszła również sędzia Ewa Stryczyńska, która była swego czasu sprawcą wypadku drogowego. Nie stanęła przed sądem, ponieważ nie uchylono jej immunitetu.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-01-24
Autor: ab