Nowe wyzwania w nowym roku
Treść
Minister edukacji narodowej Ryszard Legutko inaugurując nowy rok szkolny 2007/2008, podkreślił, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać. Zaznaczył, że oprócz spraw materialnych o wiele ważniejsze jest profesjonalne podejście nauczycieli do swojego zawodu.
Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego z udziałem ministra edukacji odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Minister Legutko podkreślił, że oprócz koniecznych nakładów finansowych na edukację, które odgrywają istotną rolę, ważniejsze jest profesjonalne podejście nauczycieli do przekazywanej uczniom wiedzy.
W swoim przemówieniu Ryszar Legutko zadeklarował, że będzie zabiegał o stworzenie w szkole obszernej przestrzeni wolności do realizacji intelektualnych i artystycznych aspiracji uczniów. Zaznaczył jednak, iż ambitne plany można realizować jedynie wtedy, gdy przestrzega się szkolnych standardów. Zwracając się do nauczycieli, uczniów i rodziców, minister zadeklarował, że resort edukacji będzie realizował program dydaktyczny rozumiany jako przekazywanie wiedzy szczegółowej, jak też wzorców postaw.
Z kolei minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka poinformowała w Warszawie, że w latach 2007-2013 wydamy na oświatę tylko z funduszy unijnych około 13 miliardów złotych. Będą to pieniądze przeznaczone zarówno na programy stypendialne, jak i na inwestycje w budowę i modernizację szkół i obiektów sportowych. Najwięcej pieniędzy na ten cel zarezerwowały województwa: dolnośląskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie, a najmniej zachodniopomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Także wczoraj około 200 osób: nauczycieli i uczniów z warszawskich szkół złożyło hołd nauczycielom tajnego nauczania. Uroczystość z udziałem uczestników tajnych kompletów odbyła się w południe przed stołecznym pomnikiem upamiętniającym Tajną Organizację Nauczycielską. Prezes mazowieckiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Jerzy Wiśniewski podkreślił, że podczas okupacji działała oświata - tajne nauczanie, od szczebla szkoły podstawowej po uczelnie wyższe.
JMK
"Nasz Dziennik" 2007-09-04
Autor: wa