Nowe warunki dla małych firm
Treść
Ministerstwo rolnictwa wprowadziło kilka zmian w unijnym programie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Zakładom łatwiej będzie uzyskać dotacje na nowe miejsca pracy.
Na utworzenie jednego miejsca pracy (które musi być utrzymane przez minimum dwa lata) dotacja nadal wynosi 100 tys. zł, w przypadku dwóch - 200 tys. zł, a jeśli w małej firmie powstaną minimum 3 nowe miejsca pracy, właściciel może liczyć na pomoc w wysokości 300 tys. złotych. Do tej pory uzyskanie maksymalnej dotacji było możliwe w przypadku utworzenia co najmniej pięciu miejsc pracy. I część firm rezygnowała z tego powodu z ubiegania się o pieniądze. Teraz wnioskodawców powinno być więcej.
Rozporządzenie ministra rolnictwa daje możliwości zastosowania korzystniejszych rozwiązań także przez te firmy, które złożyły wnioski o wsparcie w 2009 roku, a nie tylko tych, które zrobią to dopiero teraz. Jest jednak wyraźne zastrzeżenie: zmiana dotyczy tylko tych beneficjentów, którzy nie zawarli jeszcze umów w tej materii z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trzeba jednak jak najszybciej zgłosić do ARiMR zamiar zmiany wniosku i poprawić dokumenty. Nie ma jednak nic za darmo: zmiany we wniosku mogą spowodować wydłużenie terminu jego rozpatrywania.
Co jednak istotniejsze, przydzielanie funduszy nie będzie się odbywało w drodze losowania (jak przy poprzednim naborze), ale eksperci będą oceniać wszystkie wnioski pod względem jakości. Im lepsze wykorzystanie dotacji on zagwarantuje, tym większe będą szanse na odbiór pieniędzy. - Zasady rozpatrywania i przyznawania punktów złożonym wnioskom będą preferowały projekty z biedniejszych regionów. Brane będą pod uwagę wysokość stopy bezrobocia i wartości wskaźnika podstawowego dochodu podatkowego gminy - informuje ARiMR.
Pieniądze będą przyznawane na inwestycje związane z tworzeniem lub rozwojem mikroprzedsiębiorstw w takich sektorach, jak: usługi dla rolnictwa lub leśnictwa, usługi dla ludności, rzemiosło, sprzedaż hurtowa i detaliczna, roboty i usługi budowlane, instalacyjne, turystyka, sport i rekreacja, przetwórstwo produktów rolnych, magazynowanie lub przechowywanie towarów, wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy, rachunkowość, doradztwo i usługi informatyczne. Przypomnijmy, że do kategorii mikroprzedsiębiorstw zalicza się tylko te firmy, które zatrudniają mniej niż 10 osób, a ich roczne obroty nie przekraczają równowartości 2 mln euro.
Na działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" przeznaczono w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 równowartość ponad 1 mld euro. Jeszcze w tym półroczu ma zostać przeprowadzony nabór wniosków od firm. Dla potencjalnych wnioskodawców przeznaczono ponad 307 mln euro.
KL
Nasz Dziennik 2010-04-27
Autor: jc