Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe technologie wymuszają przedefiniowanie roli KRRiT

Treść

Z Wojciechem Dziomdziorą, członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
rozmawia Jacek Sądej

Nowe technologie multimedialne stwarzają nowe szanse - poszerzają możliwości zdobycia informacji. Mniej mówi się dziś o związanych z nimi zagrożeniach...
- Podstawowe szanse, jakie niosą nowe technologie, to rozwój pluralizmu informacyjnego oraz zwiększenie konkurencyjności. Jednocześnie proces rozwoju technologii niesie zagrożenia dokładnie przeciwne do tych szans, a więc niebezpieczeństwo jeszcze większej koncentracji treści. W dyskusji międzynarodowej podaje się przykład przeglądarki Google, za pomocą której globalna społeczność najczęściej korzysta z internetowych zasobów. Jest to przykład zagrożenia dla pluralizmu, bo stwarza swego rodzaju monopol. Z drugiej strony występuje zagrożenie związane z ochroną tożsamości kulturowej poszczególnych społeczeństw i poszczególnych państw.

Czy państwo może w jakiś sposób neutralizować te niebezpieczeństwa?
- Zasadniczo państwo powinno równoważyć te interesy. Z jednej strony stwarzać możliwości jak najlepszego rozwoju gospodarczego przedsiębiorstw medialnych, to znaczy przede wszystkim dawać możliwość polskim firmom przygotowania się do starcia z konkurencją europejską. Z drugiej strony powinno przygotowywać takie narzędzia regulacyjne, które będą chroniły tożsamość kulturową: nakładanie pewnych zobowiązań na nadawców związanych z koniecznością produkcji i emisji polskich utworów, polskich filmów. Tu jest ta przestrzeń regulacyjna dla państwa. Najlepszym przykładem takiej dobrej polityki regulacyjnej państwa było przyjęcie ustawy o kinematografii i powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jakie kompetencje, związane z rozwojem tego rynku, powinna posiadać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji?
- Na pewno rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wymaga przedefiniowania. Należy rozważyć rozszerzenie jej kompetencji na nowe usługi medialne.

Dziękuję za rozmowę.
Nasz Dziennik 6-04-2007, Nr 82 (2795)

Autor: bj

Tagi: nowe technologie