Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe sankcje ONZ na Iran

Treść

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła zastosowanie nowych sankcji przeciwko Iranowi. W ten sposób organizacja chce zmusić ten kraj do zaprzestania wzbogacania uranu. Jednak Teheran natychmiast odrzucił sankcje i zapowiedział, że nie ma zamiaru zawiesić swojego programu atomowego, co może ściągnąć na Iran jeszcze ostrzejsze kary.

- Rezolucja RB ONZ jest nie do przyjęcia i nie do zrealizowania - oświadczył wczoraj przewodniczący komisji ds. zagranicznych irańskiego parlamentu Alleddin Borudżerdi, którego cytuje Agencja France Presse. Według irańskiego polityka, parlament i rząd Iranu zareagują na postanowienie RB ONZ po zakończeniu świątecznego okresu związanego z obchodami święta Nowego Roku w Teheranie. Natomiast irański minister spraw zagranicznych - jak poinformowała agencja Associated Press - Manouchehr Mottaki zaznaczył, że "świat musi wiedzieć i na pewno wie, iż najbardziej szorstkie polityczne i gospodarcze sankcje, a nawet i inne groźby są zbyt słabe, by zmusić naród irański do wycofania się ze swoich legalnych i prawowitych żądań".
Stanowisko Teheranu drażni nawet Rosję, dotychczas konsekwentnie wspierającą Iran. Konstantin Kosaczow, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, ostrzegł wczoraj - relacjonowała PAP - że jeśli Teheran nie podporządkuje się sobotniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, to może ściągnąć na Iran ostrzejsze sankcje.
W sobotę piętnastu członków Rady głosowało za rezolucją numer 1747, przedstawioną przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię. Jest to już trzecia rezolucja Rady w tej sprawie. Domaga się ona po raz kolejny - poinformowała Agencja Reutera - by Iran zawiesił swój program wzbogacania uranu i złożył wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) co do pokojowych celów tego programu deklarowanych przez Iran. Nowe międzynarodowe sankcje handlowe, administracyjne i finansowe zostaną zastosowane, jeśli Teheran w ciągu 60 dni nie spełni postulatów RB ONZ.
Natomiast wczoraj - poinformowała PAP - w czasie unijnych obchodów w Berlinie szef dyplomacji UE Javier Solana powiedział jednak, że mimo decyzji RB ONZ Unia Europejska będzie dążyć do wznowienia dialogu z Iranem. Rozmowy załamały się, gdy Teheran odmówił rezygnacji z prac nad wzbogacaniem uranu.
Oprócz sankcji do Iranu skierowane są również inne żądania. W sobotę - według Agencji Reutera - niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że "Unia Europejska zażąda natychmiastowego zwolnienia przez Iran piętnastu Brytyjczyków zatrzymanych w Zatoce Perskiej w piątek podczas dokonywania inspekcji statku handlowego". Szef dyplomacji Niemiec - przewodniczących w tym półroczu UE - powiedział, że uzyskał oficjalne potwierdzenie, iż Brytyjczycy - ośmiu marynarzy i siedmiu żołnierzy piechoty morskiej - zostali aresztowani pod zarzutem naruszenia irańskich granic.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2007-03-26

Autor: wa