Nowe Piekuty mają "becikowe"
Treść
Niemal wszyscy rodzice dzieci, które urodziły się w tym roku w gminie Nowe Piekuty (województwo podlaskie), najpewniej jeszcze w maju otrzymają od niej 1000 złotych "becikowego". Prawnicy wojewody uznali "becikową" uchwałę radnych za legalną.
Gmina Nowe Piekuty jest pierwszą gminą w województwie podlaskim, która będzie wypłacać jednorazowe zasiłki dla rodziców noworodków, którzy mają niskie dochody. - Z punktu widzenia przepisów prawnych już od minionej środy możemy realizować tę uchwałę i wypłacać 1000 złotych "becikowego" - powiedział nam Marek Kaczyński, wójt Nowych Piekut.
Pierwszą uchwałę przyjętą przez ra dnych Nowych Piekut w lutym 2005 roku, dotyczącą "becikowego", prawnicy wojewody unieważnili, uznając, że nie ma ona wystarczających podstaw prawnych.
Radni Nowych Piekut po zakwestionowaniu podstaw prawnych pierwszej uchwały mieli najpierw zamiar zaskarżyć to rozstrzygnięcie nadzorcze do Naczelnego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak po otrzymaniu od wojewody uzasadnienia jego decyzji i po rozpatrzeniu sprawy na odpowiednich samorządowych komisjach doszli do wniosku, że ich zaskarżenie może nie być skuteczne, a jego rozpatrywanie przez sąd mogłoby trwać zbyt długo.
W marcu wójt zaproponował więc radnym sporządzenie drugiej uchwały, tym razem opierając ją na innych podstawach prawnych. Podstawy te znaleziono w uchwale dotyczącej tego samego problemu, a skonstruowanej i funkcjonującej od dwóch lat w Słupsku. W nowej uchwale powołano się więc na artykuł 7 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o zadaniu własnym gminy jako o realizacji polityki prorodzinnej. W uchwale przywołane są również przepisy o pomocy społecznej, a także te dotyczące ustawy o świadczeniach rodzinnych, która funkcjonuje od maja 2004 roku. Uchwała trafiła do prawników wojewody, którzy mieli sprawdzić jej zgodność z przepisami prawnymi. Nie stwierdzili oni żadnych nieprawidłowości.
Istotna różnica między pierwszą uchwałą radnych Nowych Piekut, unieważnioną przez wojewodę, a tą, która wchodzi właśnie w życie, polega na tym, iż pierwsza przewidywała jednorazową wypłatę 1000 złotych za urodzenie lub adoptowanie dziecka dla wszystkich rodziców, bez względu na ich dochód. Nowa uchwała zawiera kryterium dochodowe: "becikowe" również w wysokości 1000 złotych otrzymają rodziny, w których od 1 stycznia 2005 roku urodziło się dziecko, a miesięczny dochód na jednego jej członka nie przekracza 316 złotych na osobę. - Zdecydowałem się zaproponować radzie uchwałę w takim właśnie kształcie, po uprzednio przeprowadzonej analizie sytuacji finansowej rodzin. Z analizy wynika, że większość z siedemnastu rodzin, w których w tym roku przyszły na świat dzieci, będą kwalifikować się do otrzymania "becikowego". Rodziny te są rodzinami rolniczymi, o małych dochodach. Bardzo potrzebują one finansowego wsparcia, jakie daje im uchwała, i czekają na nie. Wiemy o tym, bo już od kilku miesięcy przychodzą do nas rodzice noworodków z pytaniem, kiedy w końcu będzie to "becikowe" - mówi wójt.
Na realizację uchwały do końca roku przewidziano w budżecie gminy 34 000 zł. Gmina Nowe Piekuty liczy 4300 mieszkańców. Tak jak w całym kraju z roku na rok odnotowuje się tu coraz mniejszą liczbę urodzeń. W 2004 r. w gminie przyszło na świat zaledwie 34 dzieci. Dla porównania, jeszcze do połowy lat 90. rodziło się tu rocznie około 70 dzieci, a więc dwa razy więcej. Dawniej na terenie gminy istniało pięć szkół podstawowych. Obecnie funkcjonują tylko dwie.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2005-05-16
Autor: ab