Nowe Jeruzalem jest komunią, wspólnotą osobową
Treść
Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu (J 1,47).
Ta wypowiedź Pana Jezusa należy do nielicznych pozytywnych ocen dotyczących ludzi, jakich spotkał. Apostoł Bartłomiej jest według tradycji tożsamy z Natanaelem z dzisiejszej Ewangelii. W listach apostołów zawsze występuje zaraz po Filipie, który go przyprowadził do Jezusa.
Scena z dzisiejszej Ewangelii jest bardzo wymowna. Wskazuje na to, kim był Pan Jezus: Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela! (J 1,49). Charakterystyczne jest, że to stwierdzenie pada u początku działalności Jezusa. Może nie dziwić podobna wypowiedź na końcu Ewangelii w ustach św. Tomasza, który spotkał Zmartwychwstałego. Zdumiewa natomiast na samym początku, kiedy Pan Jezus dopiero wybierał uczniów i jeszcze nie rozpoczął działalności. W kontekście oceny samej osoby Natanaela przypomina się wypowiedziane przez Niego błogosławieństwo: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą (Mt 5,8). Ale to jeszcze nie wszystko:
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego (J 1,51).
Ze scen ewangelijnych, wydawałoby się, najbardziej realizowałaby tę zapowiedź epifania na Górze Tabor. Tam jednak Natanaela-Bartłomieja nie było, a ponadto św. Jan nie opisuje tej sceny w swojej Ewangelii. Nie o tym widzeniu zatem Pan Jezus mówił. Zatem o czym mówił?
Dzisiejsze czytania liturgiczne: Ap 21, 9b-14; J 1, 45-51
Aby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba zrozumieć, co ta wypowiedź oznaczała. „Niebiosa otwarte i aniołowie Boży wstępujący i zstępujący” wyraźnie przypominają sen Jakuba, w którym ujrzał: drabinę opartą na ziemi, sięgającą swym wierzchołkiem nieba, oraz aniołów Bożych, którzy wchodzili w górę i schodzili na dół (Rdz 28,12). Jakub w reakcji na to powiedział:
Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem. I zdjęty trwogą rzekł: O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba! (Rdz 28,16n).
W najstarszej tradycji religijnej ludzkości oznacza to styk nieba i ziemi, oś świata, a jednocześnie środek świata. Ludzie, wędrując z miejsca na miejsce, przy nowym osiedleniu odnajdywali taką oś świata i dopiero wokół niej jako punktu odniesienia budowali przestrzeń swojego zamieszkania. Dla Izraela takim stykiem nieba i ziemi była świątynia jerozolimska. Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii wskazuje na siebie jako na taki styk, jako na oś świata. Sytuacja o tyle się zmienia, że w tradycji religijnej osią świata było miejsce, w tym przypadku jest nią Osoba. Później w Ewangelii według św. Jana Pan Jezus powie wyraźnie: Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę (J 10,9). Jeszcze dobitniej powie:
Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem, pomrzecie w grzechach swoich (J 8,24).
Oznacza to, że On sam jest tożsamy z Bogiem Jahwe, który się objawił Mojżeszowi. Nie tylko jest miejscem styku nieba z ziemią, ale zawiera w sobie całą tajemnicę Boga w Jego miłości do nas, co w objawieniu Mojżeszowi streściło się w imieniu Jahwe.
Pierwsze czytanie z Apokalipsy ukazuje nowe Jeruzalem zbudowane na fundamentach dwunastu Apostołów Baranka. To Jeruzalem jest miejscem pełnego spotkania Boga z Jego ludem. Spotkaniem, kiedy nie będzie już żadnej ciemności, niepewności, niejasności, bo światłem będzie Bóg i Baranek. I znowu nie jest to miejsce w sensie przestrzennym, ale przestrzeń osobowego spotkania. Apostołowie jako fundamenty są tymi, którzy nas wprowadzają w osobistą więź z Bogiem przez udział we wspólnocie. Nowe Jeruzalem jest komunią, wspólnotą osobową, w której wszystko jest wspólne, i to poczynając od najgłębszego wymiaru, od samego istnienia, które nie jest byciem sobie, ale współistnieniem. To miejsce spotkania jest naszym prawdziwym domem.
W Eucharystii wchodzimy sakramentalnie właśnie w taką komunię. Niech się ona urzeczywistnia w naszym życiu na świecie w postaci wzajemnej miłości.
Komentarze liturgiczne na każdy dzień roku –zerknij tutaj i wybierz to, co najbardziej cię interesuje
Włodzimierz Zatorski OSB | Jesteśmy ludźmi
Źródło: ps-po.pl, 24 sierpnia 2015
Autor: mj