Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowe dokumenty o niszczeniu Kościoła

Treść

Inwigilacja i dezintegracja Kościoła katolickiego oraz środowisk katolickich - realizację takich planów przewidywał w latach 1972-1979 departament IV peerelowskiego MSW zajmującego się walką z Kościołem. Szczegóły tych zamierzeń przedstawia zaprezentowana wczoraj przez Instytut Pamięci Narodowej książka zawierająca niepublikowane wcześniej dokumenty.

- Z dokumentów zebranych w tej książce można jasno odczytać rzeczywiste intencje polityki PRL - powiedział podczas prezentacji publikacji prezes IPN Janusz Kurtyka. - Było to państwo, które chciało Kościół zniszczyć - dodał. Ksiądz kardynał Józef Glemp wyraził podziękowanie IPN i autorom książki za jej wydanie. - Dobrze zbadać i wiedzieć, w jakich warunkach się żyło, i w jakich warunkach wzrastało tamto pokolenie - podkreślił Prymas Polski.
Paweł Tomasik, autor wstępu do książki, podkreślił, że ta publikacja prezentuje po raz pierwszy 35 dokumentów dotyczących inwigilacji Kościoła katolickiego i innych wyznań w PRL. Podkreślił, że jest w niej zamieszczona największa jak do tej pory liczba 82 biogramów funkcjonariuszy bezpieki, którzy odpowiadali za inwigilację Kościoła. Historyk zachęcał do uważnej lektury tych dokumentów. - One są świadectwem działania tej struktury, przenoszą trochę ciężar dyskusji, która się toczy, z tej może nazbyt rozdmuchanej tendencji o osobach, które w pewien sposób zostały uwikłane we współpracę z resortem, właśnie na resort, na strukturę - stwierdził Tomasik.
Dokumenty zawarte w książce pt. "Plany pracy Departamentu IV MSW na lata 1972-1979" przedstawiają politykę realizowaną przez PRL wobec Kościoła - próby antagonizowania hierarchów, werbowanie agentury, ingerowanie w obsadę wysokich stanowisk kościelnych, a także działania podjęte w celu zakłócenia relacji między Episkopatem Polski a Stolicą Apostolską.
Po raz pierwszy zaprezentowano działania realizowane przez powstałą w 1973 r., w ramach departamentu IV, samodzielną grupę "D". Miała ona na celu dezintegrację Kościoła celem osłabienia siły jego oddziaływania i jedności.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-03-29

Autor: wa