Nowe atrakcje w Wieliczce
Treść
W jednej z komór górnicy zjeżdżają na linie, w innej wagoniki mkną wyładowane solą, w sąsiedniej beczka z białym złotem transportowana jest za pomocą koła wyciągowego - wszystko to można obejrzeć na nowej makiecie, która znajduje się na terenie zespołu komór Maria Teresa wielickiego Muzeum Żup Krakowskich.
Makieta o wymiarach 4 m na 1,83 m została wykonana na podstawie zachowanej dokumentacji podziemi solnych: planów oraz ikonografii. Przekrój ukazuje trzy poziomy kopalni: dziesięć komór, szyb oraz kaplicę. W głębi komór górnicy - 55 postaci - wykonują różne prace: odrąbują bloki solne od ścian, dzielą je na mniejsze bałwany, transportują do szybików, drobną sól ładują do beczek, usuwają z kopalni wodę, a także modlą się. W pracy pomagają im konie.
- Ekspozycja przedstawia elementy najbardziej charakterystyczne dla kopalni - mówi prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. - Można na niej zobaczyć podstawowe rodzaje robót górniczych w kopalni wielickiej. Postanowiliśmy przygotować dla turystów odwiedzających kopalnię taką kwintesencję życia górników w okresie staropolskim w postaci modelu prezentującego kopalnię: komory wysokie, niskie, wyrobiska chodnikowe, pochylnię, a także pracę górników w poszczególnych typach wyrobisk - dodaje prof. Jodłowski.
Dużą atrakcją dla oglądających makietę są jej ruchome elementy, przedstawiające zjazd górników na linie, koło wyciągowe, które pokazuje transport beczki z solą, oraz wózki do transportu soli. - Mamy nadzieję, że nowa makieta pełnić będzie funkcję dydaktyczną i pomoże gościom odwiedzającym naszą ekspozycję - od najmniejszych do dorosłych - w wyobrażeniu sobie funkcjonowania kopalni jako całości. Umożliwi przypisanie poszczególnych obiektów w ekspozycji do konkretnych prac. Chcemy nią zainteresować szczególnie młodzież szkolną - podkreśla dyrektor MŻK w Wieliczce.
Nową oprawę plastyczną uzyskała także sąsiadująca z ruchomą ekspozycją stała wystawa zatytułowana "Turystyka w kopalni wielickiej". Zaprezentowano na niej postaci znanych osobistości, które odwiedziły wielicką kopalnię. Ciekawym obiektem jest także konna kolejka, która obsługiwała turystów w XIX wieku.
Jak zapowiedział dyrektor Jodłowski, wymienione zmiany to nie koniec uatrakcyjniania muzealnej części solnych podziemi. Pod koniec marca zakończą się prace w górnej części komory, która także zostanie udostępniona turystom.
Mieczysław Pabis, Wieliczka
"Nasz Dziennik" 2006-02-16
Autor: ab