Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowa ulga w PIT - ulga termoizolacyjna

Treść

Większość podatników zakończyła już rozliczenia swoich zeznań podatkowych, za poprzedni 2018 rok, już w kwietniu 2019 roku. Część z nich korzystała z dostępnych ulg i zwolnień, dążąc do zmniejszenia swoich zobowiązań podatkowych. Jesteśmy jednak już w połowie kolejnego roku podatkowego, który rozliczany będzie w 2020 roku, toteż warto więc sprawdzić jakie nowe możliwości zaplanował ustawodawca. Jedną z nich jest tak zwana „ulga termoizolacyjna”. To pomoc, której celem ma być wspieranie ochrony środowiska poprzez ulgi dla osób decydujących się na budowę / remonty, mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza – w tym zanieczyszczeń powstających w procesie ogrzewania budynków.
Ulga termoizolacyjna – zasady i terminy działania
Od 2019 roku w rozliczeniach PIT pojawi się nowa ulga podatkowa, zwana „ulgą termoizolacyjną. Podatnicy będą mogli skorzystać z niej w rozliczeniu PIT przygotowywanym w 2020 roku, pod warunkiem dokonania odpowiednich zakupów. Ulga termoizolacyjna zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych polega na tym, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Ustawodawca określił maksymalne widełki czasowe wskazując, że wydatki muszą dotyczyć inwestycji termoizolacyjnych, które zostaną zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ograniczenia i zawężenie przedsięwzięcia termoizolacyjnego
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały budowlane, urządzenia i usługi można zakwalifikować jako związane z odpowiednimi przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi, na które przysługiwać będzie ulga. Sprawę wyjaśnia specjalny akt prawny - Rozporządzenie Ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku, w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Maksymalne wysokości ulgi i zasady rozliczenia
Ulga termoizolacyjna została przez ustawodawcę ograniczona do kwoty maksymalnego odliczenia w PIT do wysokości 53 000 złotych, w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termoizolacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Przy ustalaniu prawidłowej wysokości wydatków, podatnik powinien potwierdzić odpowiednimi dokumentami faktur wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług (podatnik VAT) niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Ma to na celu ograniczenie procedur korzystania z odliczenia podatku VAT i jednoczesnego korzystania z nowej ulgi termoizolacyjnej w PIT. Dzieje się tak dlatego, że ustawodawca określił, że jeżeli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to podatnik uznaje za wydatek cały wydatek wraz z podatkiem (pod warunkiem, że podatek nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku VAT).

Autor: Silesian

Tagi: PIT