Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowa rodzina to rodzina Boża

Treść

Kto jest moim najbliższym? Tradycyjnie najbliżsi to rodzina, szczególnie matka, ojciec, bracia i siostry. Ta zasada była bardzo mocna w tradycji żydowskiej za czasów Pana Jezusa, uświęcona jeszcze przykazaniem miłości ojca i matki. Bywa jednak, jak na to wskazuje nasze doświadczenie, że najbliższymi w praktyce okazują się dla nas ci, którzy prawdziwie są gotowi nam pomóc w potrzebie.

Pan Jezus w Ewangelii wprowadził jednak zupełnie nowy rodzaj więzi rodzinnej: zamiast dotychczasowych więzi krwi, więź rodzinną tworzy zawierzenie Bogu: Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je (Łk 8,21). Tę wypowiedź Pana Jezusa trzeba uzupełnić jeszcze inną: Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie (Mt 23,9). Nowa rodzina to rodzina Boża: jeden Ojciec, Ten w niebie, matką, braćmi i siostrami są ci, którzy przyjęli orędzie Jezusa. Oni też modlą się do Boga: Ojcze… Żadna bliskość, czy to z urodzenia, czy z tytułu stanowiska, czy przynależności, nic nie znaczy wobec tej więzi. Ważna pozostaje jedynie więź przez wspólne zakorzenienie w misterium Boga obecnego i działającego.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Ezd 6, 7-8. 12b. 14-20; Łk 8, 19-21

To zakorzenienie daje nam nowe życie. Jego obrazem jest powrót Izraelitów z niewoli babilońskiej, który jest rozważany w pierwszym czytaniu. Wrócili ci, którzy chcieli. Ich pierwszym wielkim dziełem było odbudowanie świątyni. Mówi o tym dzisiejsze pierwsze czytanie. Świątynia, a przez nią obecność Boga, stanowiła centrum rozwijającego się życia. I tak było do czasów Pana Jezusa. Izrael nigdy już nie został samodzielnym państwem z królem u władzy. Władzą był arcykapłan, który rządził w imieniu Boga. Odbudowana świątynia została jeszcze za czasów Heroda rozbudowana, ale zgodnie z zapowiedzią Pana Jezusa, została zniszczona przez Rzymian w roku 70 po Chrystusie. Odtąd prawdziwi czciciele Boga mogli mu oddawać cześć „w Duchu i prawdzie”, czyli przez autentyczne zawierzenie Jego słowu i wypełnianie go w swoim życiu.

Dla nas Eucharystia jest misterium i urzeczywistnieniem nowej więzi rodzinnej aż do pełnej komunii z Bogiem i we wspólnocie.

Komentarze liturgiczne na każdy dzień roku –zerknij tutaj i wybierz to, co najbardziej cię interesuje :)

Włodzimierz Zatorski OSB | Jesteśmy ludźmi

Źródło: ps-po.pl, 22 września 2015

Autor: mj