Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nowa ewangelizacja przez Różaniec

Treść

O pilnej potrzebie uczenia ludzi modlitwy, a szczególnie Różańca, który jest najpełniejszą i najbardziej uniwersalną formą modlitwy, mówił ks. abp Henryk Hoser SAC, biskup diecezji warszawsko-praskiej, podczas drugiego Ogólnopolskiego Spotkania Moderatorów Żywego Różańca. W czasie zorganizowanego z inicjatywy Sióstr Loretanek w Warszawie Rembertowie spotkania zostały omówione m.in. wyniki rozesłanych ankiet o funkcjonowaniu Żywego Różańca w Polsce. Wytyczono też plan kolejnych działań, aby Żywy Różaniec stawał się coraz bardziej narzędziem nowej ewangelizacji.
Słowami Jana Pawła II, wielkiego promotora modlitwy różańcowej, drugie spotkanie moderatorów Żywego Różańca otworzył ks. Szymon Mucha, redaktor naczelny miesięcznika formacyjnego "Różaniec" wydawanego przez Zgromadzenie Sióstr Loretanek. Przypominając podjęte do tej pory działania, wskazał na pomyślne przyjęcie przez ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, inicjatywy stworzenia ogólnopolskiego centrum podlegającego Episkopatowi, które zajęłoby się zjednoczeniem rodziny różańcowej w Polsce i koordynowaniem działań związanych z krzewieniem idei Żywego Różańca.
W listopadzie ub.r., podczas pierwszego zjazdu, podjęto decyzję przeprowadzenia ankiety w diecezjach, która dotyczyłaby organizacji, formacji i apostolstwa Żywego Różańca w poszczególnych jednostkach Kościoła w Polsce. Jej wyniki - choć jeszcze niekompletne, gdyż odpowiedzi spłynęły dopiero z 15 diecezji - pokazują, że modlitwa różańcowa rzeczywiście jest w Polsce żywa, jednak potrzebuje "głębokiego oddechu" - jak mówił obecny na spotkaniu ks. abp Henryk Hoser SAC, pewnego pokierowania i formacji. W związku z tym uczestnicy spotkania zadecydowali o stworzeniu zespołu roboczego, który zająłby się opracowaniem ogólnopolskiego statutu Żywego Różańca - z wykorzystaniem statutów już istniejących. W jego składzie znaleźli się: ks. Szymon Mucha, o. Stanisław Przepierski OP, ks. Bogdan Michalski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła, ks. Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Wyłoniono też kandydata wśród biskupów, któremu zaproponowane zostanie objęcie stanowiska przewodniczącego mającej powstać Krajowej Rady Żywego Różańca. Z ciekawą inicjatywą wystąpił o. Stanisław Przepierski. Nawiązując do majowej beatyfikacji Jana Pawła II, wielkiego promotora Różańca, zaproponował, by w pierwsze soboty miesiąca od maja do stycznia podjąć modlitwę w intencji zintegrowania i szerzenia dzieła Żywego Różańca w Polsce. Nowenna kończyłaby się w styczniu, tj. w miesiącu, kiedy przypadać będzie 150. rocznica śmierci Sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca. Nabożeństwo, które łączyłoby się z wynagrodzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi i dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II stanowiłoby też wspaniałą okazję, by omodlić powstanie dzieła różańcowego w Polsce, prosić o rychłą beatyfikację Pauliny Jaricot, gorliwej propagatorki kultu maryjnego blisko związanej ze św. Janem Vianneyem, i przypominać jej życie i dzieło. Z pewnością już niebawem propagowanie wiedzy o tej "pionierce społecznej nauki Kościoła" - jak nazwał Paulinę Jaricot ks. abp Hoser, będzie łatwiejsze dzięki obszernej biografii, która w przyszłym miesiącu ukaże się w księgarniach nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.
Trzeba też wspomnieć, że to właśnie wśród Sióstr Loretanek, które każdego miesiąca za pośrednictwem wydawanego miesięcznika "Różaniec" docierają do wiernych z maryjnym przesłaniem, zrodził się pomysł stworzenia kościelnych struktur, które zajęłyby się duszpasterstwem Żywego Różańca.
Anna Paliczka
Nasz Dziennik 2011-03-08

Autor: jc