Nominacja przesądzona, jej przyjęcie jeszcze nie
Treść
Dziś Antoni Macierewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, prawdopodobnie odbierze z rąk premiera nominację na stanowisko pełnomocnika ds. organizacji Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
- Dokumenty nie są jeszcze podpisane, ale decyzja została podjęta - przyznał premier Jarosław Kaczyński.
O tym, że były minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz zostanie powołany na stanowisko pełnomocnika ds. utworzenia nowych służb wywiadowczych, tworzonych w miejsce likwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, mówiono od dawna. Jednak to "Nasz Dziennik" jako pierwszy poinformował, że nominacja zostanie wręczona byłemu ministrowi jeszcze w tym tygodniu.
- Jest bardzo prawdopodobne, że w piątek Antoni Macierewicz zostanie powołany - mówił wczoraj Jan Dziedziczak, rzecznik prasowy rządu.
"Naszemu Dziennikowi" udało się jednak ustalić, że tego dnia wczesnym przedpołudniem dojdzie do spotkania premiera Kaczyńskiego z Antonim Macierewiczem i wówczas też były szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego otrzyma nominację.
- Spotkam się dzisiaj z premierem - powiedział nam Macierewicz, zastrzegając zarazem, że jeszcze nie jest przesądzone, czy nominację przyjmie. Jak się dowiedzieliśmy, objęcie stanowiska pełnomocnika ds. utworzenia SWW i SKW Macierewicz uzależnił od kilku warunków. Nie chciał jednak ujawniać szczegółów przed dzisiejszym spotkaniem z premierem.
1 października tego roku zaczną działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW) - powołane w miejsce Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI), które formalnie przestaną istnieć 30 września. SKW i SWW będą służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny wchodziłyby w skład sił zbrojnych. Znajdzie w nich zatrudnienie ok. 1200-1300 osób. Żołnierzy WSI, którzy zechcą przejść do nowych służb, zweryfikuje specjalna komisja. Ci, którzy będą chcieli pracować w nowych służbach, muszą przekazać komisji weryfikacyjnej, czy wbrew ustawie ujawniali tajemnice służby, czy wiedzieli o jakimś przestępstwie WSI, czy wpływali bezprawnie na władze lub prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą lub dziennikarzem. Mają ponadto ujawnić, czy tworzyli fałszywe informacje, by ktoś był za to ścigany, i czy bezpodstawnie pomawiali osoby lub instytucje. Nowe służby zostaną podporządkowane szefowi resortu obrony, ale koordynator będzie miał możliwość - za zgodą premiera - uzyskiwania tajnych informacji.
Wojciech Wybranowski
Antoni Macierewicz urodził się w 1948 roku. Jest absolwentem Wydział Historii UW. Był aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku. Organizował pomoc dla robotników Radomia poszkodowanych w 1976 r., był współzałożycielem KOR-u, następnie działał w NSZZ "S" Regionu Mazowsze. Współtworzył ZChN, ROP, obecnie jest prezesem Ruchu Katolicko-Narodowego, przed ostatnimi wyborami współtworzył Ruch Patriotyczny. Jako szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 r. ujawnił listy polityków figurujących w archiwach resortu jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Macierewicz był posłem I, III i IV kadencji. W poprzedniej kadencji pracował w sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen.
"Nasz Dziennik" 2006-07-21
Autor: wa