Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Noc Listopadowa na ulicach Warszawy

Treść

"Noc Listopadowa - zdobycie warszawskiego Arsenału" - to tytuł inscenizacji, która ma ukazać pierwszy dzień Powstania Listopadowego z 1830 roku. Widowisko to, połączone z obchodami Dnia Podchorążego, odbędzie się w najbliższą sobotę na ulicach Warszawy. W inscenizacji wezmą udział studenci Wojskowej Akademii Technicznej oraz członkowie stowarzyszeń historycznych z Polski i Białorusi, którzy w mundurach z epoki będą atakować Zamek Królewski, walczyć na Starym Mieście i zdobywać Arsenał Warszawski.

Wieczorem 29 listopada 1830 r. uczniowie Szkoły Podchorążych Piechoty i cywilni spiskowcy zaatakowali Belweder. Zamach na wielkiego księcia Konstantego się nie udał. Generalicja polska sprzeciwiła się powstaniu. Kilku jej przedstawicieli, jak Trębicki, Hauke, Potocki, zostało zastrzelonych przez podchorążych, jednak znaczna część wojska wzięła udział w walce. Do zwycięstwa przyczynili się także mieszkańcy Warszawy, zdobywając Arsenał. Te wydarzenia zostaną przypomniane w wielkiej inscenizacji, przygotowywanej przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Wojskową Akademię Techniczną, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Podchorążowie już o godz. 15.00 zbiorą się na uroczystym apelu przy dawnej Szkole Podchorążych Piechoty w Łazienkach Królewskich. O godz. 16.15 rozpocznie się przemarsz plutonów historycznych i podchorążych Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Józefa Piłsudskiego, gdzie o godz. 17.00 odbędzie się uroczysta odprawa pododdziałów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie wojska powstańcze przemaszerują ul. Królewską i prawą stroną Krakowskiego Przedmieścia do placu Zamkowego. Tam mieszkańcy Warszawy i okolic obejrzą inscenizację ataku dwóch plutonów powstańczych na wartę przy bramie Zamku Królewskiego, zdobycie bramy Zamku przez 1. i 2. Pluton, uderzenie pułku Wołyniaków spod Pałacu Ślubów na grupy powstańcze, przechwycenie i aresztowanie generała Trembickiego oraz pomyłkowe zastrzelenie generała Lewickiego-Nowickiego. O godz. 18.10 grupy powstańcze przejdą na Rynek Starego Miasta, gdzie m.in. zostaną pokazane scena zastrzelenia generała Haukego oraz walka powstańców z pułkiem Wołyniaków atakującym z ul. Świętojańskiej. O godz. 18.40 rozpocznie się marsz powstańców na Arsenał. Wojska przejdą ul. Świętojańską do Barbakanu, a następnie ulicami Freta i Długą. Po dojściu do Arsenału uczestnicy widowiska zobaczą otoczenie budynku, próbę jego zdobycia oraz wytaczanie przed bramę zdobytych dział.
Po zakończeniu inscenizacji o godz. 20.30 zostanie odprawiona Msza św. w katedrze polowej WP.
EI

"Nasz Dziennik" 2004-11-23

Autor: kl