Przejdź do treści
Przejdź do stopki

NIK sprawdza wykonanie budżetu

Treść

Kontrola wykonania budżetu państwa jest najważniejszym i najbardziej skomplikowanym przedsięwzięciem Najwyższej Izby Kontroli. Izba sprawdza, jak poszczególne instytucje gospodarowały w minionym roku publicznymi pieniędzmi. W Polsce takich instytucji jest niemal czterysta.

Ponad 50 proc. działań prowadzonych przez NIK w ciągu roku to kontrole wykonania budżetu państwa. Inspektorzy już w styczniu zaczynają badać, jak poszczególne instytucje korzystały z publicznych pieniędzy. W tym przedsięwzięciu biorą udział wszystkie departamenty oraz delegatury NIK.

– Dlaczego powinno to interesować zwykłego obywatela? Dlatego że chodzi o jego pieniądze – mówi Wojciech Misiąg, wiceprezes NIK.

Kontrola wykonania budżetu pomaga w odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze obywateli, które przekazali państwu, zostały dobrze wykorzystane.

– Sprawdzamy, czy ludzie otrzymali od państwa usługi najwyższej jakości, i to za możliwie najmniejsze pieniądze – tłumaczy wiceprezes NIK. I przypomina, że to z budżetu opłacane są np. publiczne szkoły, opieka zdrowotna czy służby odpowiedzialne za odśnieżanie ulic.

NIK przeprowadza kontrolę budżetową każdego roku. Jednak żadna z nich nie jest taka sama. – Zawsze próbujemy znaleźć aktualne problemy i zweryfikować to, co jest dla ludzi ważne, a czasem nawet ich bulwersuje – mówi Misiąg. W zeszłym roku kontrolerzy np. sprawdzali, czy instytucje publiczne opłacają abonament rtv. – Skoro państwo wymaga tego od obywateli, samo powinno świecić przykładem – wyjaśnia wiceprezes NIK.

W efekcie kontroli budżetowej powstaną dwa dokumenty. Pierwszy będzie szczegółową analizą realizacji założeń polityki pieniężnej państwa. W drugim znajdzie się opinia w sprawie udzielenia absolutorium dla Rady Ministrów za wykonanie budżetu. Prezes NIK przedstawi oba dokumenty latem na plenarnym posiedzeniu Sejmu RP.

Nasz Dziennik Wtorek, 29 stycznia 2013

Autor: jc