Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nigdy przeciw Bogu

Treść

"Niezłomni. Nigdy przeciw Bogu. Komunistyczna bezpieka wobec biskupów polskich" - najnowsza publikacja IPN pokazuje sylwetki czterech pasterzy: ks. kard. Henryka Gulbinowicza, ks. abp. Ignacego Tokarczuka oraz księży biskupów Juliusza Bieńka i Jana Pietraszki, którzy oparli się totalitaryzmowi komunistycznemu. Prezentacja pierwszego tomu książki, pod redakcją Józefa Mareckiego i Filipa Musiała, odbyła się w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu.

Prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślił, że zakrojona na szeroką skalę próba ateizacji i podporządkowania Polski obcemu mocarstwu okazała się nieskuteczna dzięki postawie Kościoła, który - choć zaciekle zwalczany przez komunistów - był depozytariuszem wiary, nadziei i marzeń o wolności. - Jednym z celów działań Służby Bezpieczeństwa była walka z hierarchią i osobowościami, które mogły organizować nie tylko środowiska wewnątrz Kościoła, ale też w społeczeństwie. Taką osobą był ksiądz arcybiskup Tokarczuk, przez dziesiątki lat wytrwale zwalczany przez bezpiekę, który mimo zagrożeń nic sobie z tego nie robił - mówił prezes Kurtyka.
Sam ks. abp Ignacy Tokarczuk tłumaczył skromnie, że jako człowiek, katolik i Polak nigdy nie mógł się pogodzić z obcą dyktaturą narzuconą Polsce przez ówczesne władze. - Miałem do wyboru uznanie faktu, że władze mogą wszystko. Idąc tą drogą, musiałbym zaakceptować realia, z którymi się nigdy nie zgadzałem. Odrzuciłem to, wybierając drogę, która wymaga zdecydowania i odwagi - mówił. - Wiedziałem też, że grozi mi niebezpieczeństwo, ale w obronie pewnych, słusznych wartości nie mogłem ustąpić - dodał ksiądz arcybiskup.
Jak powiedział nam ks. Józef Marecki, w kolejnych tomach publikacji IPN prezentowane będą osoby m.in. ks. kard. Adama Sapiehy, ks. abp. Romualda Jałbrzykowskiego i ks. bp. Edwarda Frankowskiego, a także sylwetki świeckich.
Mariusz Kamieniecki, Przemyśl
"Nasz Dziennik" 2007-10-18

Autor: wa