Niezwykły wyraz wiary
Treść
Freski w sandomierskiej bazylice katedralnej to unikat o zasięgu europejskim, ukazujący unię sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku rzymskokatolickiego. Zakończenie związanych z nimi prac konserwatorskich zwieńczone zostało uroczystym poświęceniem odnowionego prezbiterium świątyni, kaplicy Najświętszego Sakramentu, kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej i zakrystii. Dokonał tego nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.
- Sztuka sakralna wyprowadza nasze serca z szarej, ziemskiej rzeczywistości i kieruje je ku Bogu, który jest największym pięknem - podkreślił ordynariusz sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. - A tutaj w sandomierskiej bazylice katedralnej, gdzie wypełniające prezbiterium freski, niezwykły wyraz wiary chrześcijańskiego Wschodu, sąsiadują z dziełami, jakie wytworzyli chrześcijanie tradycji łacińskiej, uczymy się jednocześnie uniwersalności zbawczego przesłania Chrystusa, który umarł za wszystkich i dla wszystkich zmartwychwstał. Uczymy się tutaj uniwersalności Kościoła - dodał.
Na duchową i teologiczną wymowę malowideł w sandomierskiej świątyni zwrócił uwagę w wygłoszonej w czasie Mszy św. homilii ks. abp Jan Martyniak, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski. We Mszy św., której w sobotę przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, uczestniczyli przedstawiciele Kościołów wschodnich oraz przedstawiciele Episkopatu Polski. Zakończenie rozpoczętego w 2008 r pierwszego etapu prac konserwatorskich w bazylice katedralnej obchodzono przez trzy dni (7-9 kwietnia br.). Z okazji inauguracji odnowionego prezbiterium ze słynnymi bizantyjsko-ruskimi freskami, namalowanymi na zlecenie króla Władysława Jagiełły, odbywało się trzydniowe sympozjum poświęcone konserwacji sandomierskiej świątyni, jagiellońskim freskom oraz sztuce sakralnej i dziedzictwu kulturowemu chrześcijańskiego Wschodu, któremu towarzyszyło również otwarcie wystawy "Ikony sandomierskie" w Muzeum Diecezjalnym.
Podczas prac konserwatorskich w prezbiterium sandomierskiej katedry odkryto wiele nieznanych do tej pory fragmentów malowideł, freski gotyckie oraz fryz heraldyczny złożony z dziewięciu tarcz herbowych z epoki jagiellońskiej.
Alicja Trześniowska, Sandomierz
Nasz Dziennik 2011-04-12
Autor: jc