Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niezwykłe czajniki

Treść

We wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta została wczoraj wystawa pt. "Wokół chińskiej herbaty. Czajniki z Yixing". Prezentuje ona wyroby najsłynniejszej chińskiej manufaktury Yixing.

- Chiny są ojczyzną herbaty, tam wykształciła się roślina herbaciana Camellia sinensis i zrodził się zwyczaj spożywania wywaru z jej liści. Według legendy napój ten odkrył cesarz Shennong, zwany "Boskim Rolnikiem", uważany za patrona medycyny i rolnictwa. Pewnego dnia do gotowanej przez niego wody wpadło kilka listków z rosnącego obok krzaka. Cesarz pod wpływem pięknego zapachu wypił wywar i od tego momentu zaczął go regularnie przyrządzać - podkreśla Dorota Róż-Mielecka, kurator wystawy.
W XVI wieku w Chinach zaczęto wytwarzać pierwsze czajniki, które szybko stały się najważniejszym elementem zastawy do herbaty i niezbędnym przedmiotem w wyposażeniu chińskiego gospodarstwa domowego. Na przestrzeni wieków zmieniał się wygląd czajników i materiał, z którego je wykonywano. Wśród niego wymienić należy porcelanę, kamionkę, metal, szkło, a nawet kamień. Bogatsi posiadali naczynia wykonane ze złota lub srebra, które były bogato zdobione.
W manufakturze Yixing do produkcji czajników używano gliny, która zawierała duże ilości tlenków żelaza, dzięki którym przybierały one barwy od żółtawych i czerwonopomarańczowych po ciemnobrązowe, wpadające w czerń. Dorota Róż-Mielecka zwraca uwagę na fakt, że nie szkliwiono ich, a gładką jednobarwną powierzchnię zdobiono wyrafinowanymi w swej prostocie ornamentami inspirowanymi naturą. Czajniki z Yixing przybierały niepowtarzalne kształty. Niektóre z nich miały abstrakcyjne i geometryczne formy, inne znów przybierały kształt kwiatów lotosu, pędów bambusa czy daktyli. Czajniki te nie były dużych rozmiarów, a ich porowate ścianki rozgrzewały się powoli i długo utrzymywały ciepło herbaty, latem zaś zabezpieczały ją przed zepsuciem.
Na wystawie pokazanych zostało 160 czajników wytwarzanych w wytwórniach Yixing między 1950 a 2005 rokiem. Obok klasycznych wzorów zaprezentowane zostały imbryki w kształcie domków, łódek, mostków, zwierząt i postaci ludzkich. Zobaczyć można tutaj ponadto współczesne przybory do parzenia herbaty oraz różne rodzaje herbaty. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów chińskiej kolekcjonerki Tang Jun Ling. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada br.
PCz
"Nasz Dziennik" 2009-09-29

Autor: wa