Nieznane skarby przemyskich franciszkanów
Treść
Unikatowe dzieła sztuki sakralnej rzadko dotąd prezentowane publicznie można od wczoraj oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Ekspozycja pt. "Nieznane dzieła sztuki europejskiej ze zbiorów klasztoru OO. Franciszkanów w Przemyślu" - ukazuje zaledwie część dzieł, które znajdują się w klasztornej kolekcji.
Eksponaty stanowiące dziedzictwo ziemi przemyskiej minionych wieków, w które od XIII wieku wpisuje się obecność franciszkańskiej wspólnoty, powinni obejrzeć nie tylko zainteresowani sztuką sakralną. Dzieła te bowiem po raz pierwszy w tak sporej liczbie opuściły klasztorne mury i zostały udostępnione publiczności. Jak powiedział nam o. Jarosław Karaś, gwardian przemyskiego klasztoru franciszkanów, na przestrzeni wieków, klasztory odgrywały poważną rolę w życiu miasta, także na płaszczyźnie kulturalnej, promując m.in. sztukę. - Na wystawie można obejrzeć zarówno zabytkowe naczynia liturgiczne, jak i dzieła malarskie, przedmioty kultu, z których najstarsze datowane są na XVI wiek. Okazją do zaprezentowania historycznej obecności wspólnoty franciszkańskiej w Przemyślu jest także jubileusz 230. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, który znajduje się w ołtarzu głównym naszego kościoła. XVIII-wieczna kopia tego obrazu oraz srebrna suknia, która dawniej zdobiła malowidło, także prezentowane są na wystawie. Wśród eksponatów, na które warto zwrócić uwagę, jest także obraz pierwszych franciszkanów: ojców Macieja Rosa i Jakuba Lackora, którzy w 1237 roku przybyli do Przemyśla i mieli założyć tu pierwszy klasztor - podkreśla o. Jarosław Karaś.
Na wystawie można zobaczyć także szaty liturgiczne, w tym ciężkie jedwabne ornaty, ręcznie zdobione, przetykane złotymi lub srebrnymi haftami, ponadto cenne monstrancje i relikwiarze. Autorami prac pokazanych na ekspozycji byli m.in. artyści lwowscy i przemyscy związani z franciszkanami. Większość z nas najczęściej kojarzy sobie obecność różnych zakonów w sensie liturgii, nabożeństw itp. Tymczasem przez pryzmat prezentowanej wystawy można zobaczyć także inną działalność: kulturalną, społeczną, obecność Kościoła jako takiego w konkretnym czasie i miejscu. Pokazuje to dobitnie, że misją Kościoła obok pracy duszpasterskiej jest także działalność kulturalna, która wpisuje się w żywy organizm konkretnego miasta. Wystawę pt. "Nieznane dzieła sztuki europejskiej ze zbiorów klasztoru OO. Franciszkanów w Przemyślu" można oglądać do końca lipca br. Ojcowie Franciszkanie mają nadzieję, że bliższe zetknięcie się z historią i działalnością tej wspólnoty zaowocuje większym zainteresowaniem dziełami sztuki stanowiącymi dziedzictwo przeszłości ziemi przemyskiej, a także pogłębi kult Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-06-15
Autor: wa