Nieznana rezydencja Sapiehów w Dubnie
Treść
Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, Uniwersytetu w Łodzi i Grodna podczas prac wykopaliskowych prowadzonych obecnie w Dubnie (woj. podlaskie) odkryli zabudowania dworskie pierwszego podlaskiego wojewody Iwana Sapiehy. Są to pozostałości murowanych budynków z XVI i XVII wieku.
Prace wykopaliskowe w Dubnie Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Grodzieńskim Państwowym Historyczno-Archeologicznym Muzeum i Grodzieńskim Państwowym Uniwersytetem im. Janki Kupały po raz pierwszy prowadziły w sierpniu 2006 roku. W tym roku archeolodzy powrócili do Dubna i znów dokonali ciekawych odkryć.
Ta niewielka miejscowość cieszy się od niedawna dużym zainteresowaniem archeologów, a to dlatego że odkryto tu pozostałości rezydencji Iwana Sapiehy, pierwszego wojewody podlaskiego. Już w 1984 r. sondowano te tereny. Później badano je metodą wierceń i odkrywek. Jednak dopiero w 2006 r. rozpoczęły się tu poważne prace. W czasie ich trwania natrafiono na ślady pokaźnych rozmiarów murów stojącego tu niegdyś zamku. Stwierdzono też obecność fragmentów innych budynków powstałych na przestrzeni od XVI do XVIII wieku. Okazało się, że w tamtych wiekach, w miejscu, gdzie dziś jest uprawne pole, stały karczma, psiarnia, zabudowania dworskie i kilka domów mieszkalnych. Archeolodzy twierdzą, że prawdopodobnie był tam też ogród z ziołami i kaplica, w której pochowany został Iwan Sapieha, pierwszy wojewoda województwa podlaskiego. Jego szczątki spoczywają dziś w kościele w nieodległych Boćkach.
Wśród najciekawszych znalezisk, mniejszych rozmiarów, których odkryto aż 3 tysiące, są wspaniale zdobione barokowe kafle z umieszczonym na nich herbem Sapiehów "Lisem" oraz szczątki bogatej zastawy kuchennej i innego rodzaju szkieł. Archeolodzy mają nadzieję, że prace, które prowadzą w tym roku, pozwolą odkryć nowe ciekawe przedmioty.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-06-21
Autor: wa
Tagi: sapieha