Niezależność od ropy?
Treść
Odpady organiczne przerabiane na kompost i paliwo - takie są pomysły Komisji Europejskiej uniezależnienia się od ropy naftowej.
Mówi o tym unijna strategia na rzecz zrównoważonego korzystania z zasobów odnawialnych w gospodarce. KE rysuje perspektywę nadchodzących lat, informując, że według jej szacunków do 2050 r. liczba ludności na świecie osiągnie 9 miliardów. Wobec takiej sytuacji zdaniem Brukseli konieczne będzie skupienie się na odnawialnych źródłach energii, które zapewnią bezpieczną i zdrową żywność oraz paszę, jak również materiały, energię i inne produkty. Finalnym celem, jaki komisja kreśli w swojej strategii, jest uniezależnienie się od ropy naftowej. - Większe wykorzystywanie zasobów odnawialnych nie jest już tylko jedną z możliwości, ale stanowi konieczność. Trzeba dążyć do tego, aby nasze społeczeństwo, które bazuje przede wszystkim na paliwach kopalnych, przekształcić w społeczeństwo korzystające głównie z zasobów biologicznych - powiedziała komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn.
Jako przykład KE podaje potencjał bioodpadów, stanowiących alternatywę dla nawozów chemicznych lub jako źródło energii. Część ekspertów wątpi jednak w powodzenie tej strategii.
ŁS
Autor: au