Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nieustannie pytamy o naszą tożsamość, szukamy źródeł naszej kultury, sensu naszego życia...

Treść

Idea, która przyświecała Wydawnictwu Benedyktynów TYNIEC jest prosta: uważamy, że należy udostępnić teksty Ojców jak najszerszemu gronu Czytelników.

+ PAX
Chrystus pośród nas!
Drodzy Czytelnicy!

W drugiej połowie kwietnia 2023 r. ukaże się w sprzedaży pierwszy tom Filokalii (aktualnie trwa przedsprzedaż). Prace nad nim trwały dość długo, bo rozpoczęły się 9 lat temu. Mamy znakomitego tłumacza, dra Cezarego Dobaka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Bardzo pomogli nam recenzenci (prof. Krystyna Bartol i prof. Rafał Zarzeczny SJ), redaktorzy oraz ci wszyscy, którzy wspierali nas w tym przedsięwzięciu w różny sposób. Wdzięczność wobec nich jest ogromna.

W pierwszym tomie będzie można przeczytać teksty w dużej mierze poświęcone modlitwie Jezusowej i podstawowym ćwiczeniom ascetycznym. Pouczać nas będą m.in. św. Izajasz Anachoreta (mistrz czujności i uwagi), św. Diadoch z Fotyki (pierwszy autor, który wprost pisał o modlitwie Imieniem Jezus) czy św. Hezychiusz z Synaju (wielki czciciel Imienia Zbawiciela).

Idea, która przyświecała Wydawnictwu Benedyktynów TYNIEC jest prosta: uważamy, że należy udostępnić teksty Ojców jak najszerszemu gronu Czytelników. Nieustannie pytamy o naszą tożsamość, szukamy źródeł naszej kultury, sensu naszego życia, pytamy o przyczyny różnych zjawisk. Lektura Ojców pomaga znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania. Filokalia jest integralną częścią dużo większego projektu wydawniczego, którym są Źródła Monastyczne. Jesteśmy przekonani, że warto wracać do Ojców, czytać ich ciągle, spierać się z nimi, pytać o drogę, o to jak żyć i jak się modlić.

W planie mamy przekład całości dzieła, przed nami zatem jeszcze cztery tomy. Ufamy, że kolejne ukazywać będą się o wiele szybciej: w ciągu tych 9 lat dużo się nauczyliśmy. Zapowiadając zatem rychłą publikację pierwszego tomu, jednocześnie chcemy zasygnalizować, że to nie koniec przygody i prace nad drugim tomem, w którym spotkamy się przede wszystkim ze św. Maksymem Wyznawcą, idą naprzód…

Szymon Hiżycki OSB, redaktor naczelny projektu „Filokalia”
Zespół Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj