Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nieudolne śledztwo

Treść

Zagraniczne portale obszernie pisały o uroczystościach upamiętniających rocznicę katastrofy smoleńskiej, przypominając choćby to, jak nieudolnie prowadzone jest śledztwo.
Associated Press:
Cała Polska się zatrzymała

Kościelne dzwony biły w całej Polsce o tej samej godzinie, aby uczcić śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób, które zginęły rok temu w katastrofie samolotu w Rosji. O godz. 8.41 ludzie w całym kraju zatrzymali się, a w Warszawie zawyły syreny. Wcześniej bliscy wielu ofiar tej tragedii zgromadzili się na nabożeństwie na warszawskim lotnisku, miejscu najbardziej przejmujących scen z zeszłego roku, kiedy to 96 trumien, przykrytych flagami państwowymi, wróciło z Rosji po długich dniach oczekiwania.
Prezydent Kaczyński i wielu innych poległych należało do konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, której przewodzi Jarosław Kaczyński. Dziś ten obóz obwinia rząd Tuska o sprzedanie interesów Polski poprzez dopuszczenie przejęcia przez Rosję głównej części śledztwa dotyczącego katastrofy. Wcześniej rosyjscy śledczy stwierdzili, że całą winę za wypadek ponosi Polska, co wywołało głębokie oburzenie w całej Polsce.
W sobotę wieczorem odbyły się także marsze pod Pałacem Prezydenckim (...). Ich uczestnicy domagali się od Rosji przekazania tak ważnego dowodu, jakim jest wrak samolotu.
BBC: Gorzki podział
Polska obchodzi pierwszą rocznicę katastrofy samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób. Obchody organizowane przez różne grupy podkreślają gorzki podział, który wciąż otacza tę tragedię. Jarosław Kaczyński, brat bliźniak zmarłego prezydenta, (...) zbojkotował oficjalne uroczystości. Jego zwolennicy zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, aby uczcić pamięć ofiar oraz wyrazić swój sprzeciw wobec przekazania Rosji śledztwa dotyczącego wypadku.
Tragedia sprzed roku na krótko zjednoczyła cały naród. Tysiące osób przybyłych z całego kraju składało kwiaty i paliło znicze przy pałacu, nawet jeśli nie zgadzało się z poglądami Lecha Kaczyńskiego.
Faktem jest, że śledztwo przez wielu tutejszych obywateli nie jest postrzegane jako całościowe i uczciwe. (...) Mimo że większość obywateli nie wierzy w teorie spiskowe, to - jak pokazują ostatnie badania opinii publicznej z ubiegłego tygodnia - aż 78 proc. respondentów twierdzi, że przyczyny tej katastrofy wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione. (...) Większość Polaków chciałaby także, aby wczorajsze uroczystości były okazją do zjednoczenia Polaków, a nie ich dzielenia.
Radio Wolna Europa:
Rocznica symbolem nieudolnego śledztwa

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem Bronisławem Komorowskim w Smoleńsku 11 kwietnia, aby uczcić pamięć tam poległych. (...) Polska tymczasem domaga się niezależnego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, działania podjęte do tej pory jedynie podsycają teorie spiskowe. Rocznica pokazuje pewien symboliczny, nieprzekraczalny termin dla tego śledztwa. (...) Konserwatyści są sceptyczni co do głoszonego ocieplenia relacji pomiędzy Warszawą i Moskwą i krytykują przekazanie śledztwa stronie rosyjskiej, postrzegając to jako chęć polskiego rządu do całkowitego podporządkowania się ustaleniom rosyjskim.
"New York Times":
Uroczystości w cieniu podmienionej tablicy

Ceremonie w niedzielę i poniedziałek ku pamięci prezydenta Polski i dziesiątek innych osób, w tym ważnych polityków i dowódców wojskowych, którzy zginęli rok temu w katastrofie lotniczej, zostały przyćmione sporem pomiędzy Rosją a Polską, który zrodził się wokół tablicy pamiątkowej. Oba kraje uzgodniły, że należy wznieść pomnik na miejscu katastrofy, i w związku z tym Rosjanie przygotowali ogromny głaz, który miał posłużyć temu celowi. (...) na kamieniu umieszczono napis mówiący o tym, że Lech Kaczyński i jego delegacja zginęli w drodze na uroczystości poświęcone pamięci tych, którzy zginęli w "sowieckiej zbrodni ludobójstwa". (...) W sobotę gubernator regionu Smoleńsk nakazał usunięcie tej tablicy. Jego główną obiekcją, jak tłumaczył reporterom, było to, że była ona w języku polskim, bez rosyjskiego tłumaczenia. Podczas wymiany tablicy na dwujęzyczną zmieniono jednak jej treść. Nie wspomniano bowiem zupełnie o powodzie, dla którego polscy oficjele udawali się w to miejsce.
oprac. ŁS


Tytuły pochodzą od redakcji.
Nasz Dziennik 2011-04-12

Autor: jc