Niepewna przyszłość polskich lasów
Treść
Minister klimatu i środowiska domagała się od Lasów Państwowych zaniechania lub ograniczenia wycinki drzew. Gdy leśnicy przedstawili informację o zagrożeniu dla już podpisanych umów, minister Paulina Hennig-Kloska zmieniła swoją decyzję. Sytuacja ta rodzi jednak pytania o to, jaka przyszłość czeka polskie lasy.
Najpierw była decyzja o ograniczeniu wycinki drzew.
– Decyzja niezbędna, decyzja właściwa, która się broni, bo chcemy chronić polskie lasy – mówił Mikołaj Doroża, wiceminister klimatu i środowiska.
Następnie był krok wstecz, bo rozporządzenie minister klimatu i środowiska groziło utratą wielu miejsc pracy, a w dodatku zagrożone byłoby wykonanie już podpisanych umów.
– Czy wydane przez panią minister 8 stycznia 2024 r. polecenie o wyłączeniu z pozyskania drewna jest tematem do dyskusji i czy po konsultacjach prowadzonych w ostatnich dniach przez ministra Dorożałę z pracownikami zakładu usług leśnych i samorządami trwają prace nad zmianą polityki leśnej wynikające z tego polecenia? – mówił w Sejmie Fryderyk Kapinos, poseł PiS.
Aktualnie obowiązująca ma być decyzja minister klimatu z 23 stycznia. Minister Paulina Hennig-Kloska chce z jednej strony ograniczenia wycinki, a z drugiej oczekuje od leśników zagwarantowania zakładom usług leśnych wykonywanie prac na poziomie wynikającym z zawartych z nimi umów na bieżący rok. Tak dwie skrajne decyzje następujące po sobie mogą odbić się na przemyśle meblarskim, przede wszystkim na cenach drewna, a ponadto powodują większą niepewność.
Przez ostatnie lata Lasy Państwowe robiły wszystko, by dobrze zarządzać gospodarką leśną.
– Lasy Państwowe, które zatrudniają ponad 25 tys. leśników, nie korzystają z pomocy państwa. Po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, Polska jest liderem w kwestii powierzchni lasów, także zarządzanych przez państwo. Lasy zajmują obszar prawie 9264 tys. ha, czyli prawie 29,6 proc. całej powierzchni Polski – podsumowała Teresa Pamuła, poseł PiS.
W 2022 roku dzięki sprzedaży drewna Lasy Państwowe zanotowały rekordowe 13,5 mld zł przychodu.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 27 stycznia 2024
Autor: mj