Niemieckie scenariusze polskiej polityki
Treść
Niemieccy komentatorzy i politycy w dalszym ciągu kreślą takie scenariusze polityczne dla Polski, jakie im najbardziej odpowiadają. Najlepiej będzie dla Europy - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - jeśli w naszym kraju powstanie koalicja LiD-PO.
Niemiecki eurodeputowany z SPD Martin Schulz w wywiadzie dla "Berliner Zeitung" ponownie oskarżył Polskę o wstrzymywanie prac nad traktatem reformującym UE. Mimo to - jego zdaniem - jest jednak szansa na uchwalenie traktatu, gdyż bracia Kaczyńscy zorientowali się przed wyborami parlamentarnymi, że kurs konfrontacji, jakim cały czas idą, nie podoba się ich wyborcom. Dlatego - zdaniem niemieckiego polityka - nie będą się upierali przy dalszym blokowaniu prac nad traktatem. "Nie wykluczam takiej możliwości - stwierdził Schulz - że podczas szczytu w Lizbonie Warszawa zrezygnuje (być może już zrezygnowała) ze stosowania weta, ale i tak nie podpisze protokołu, mówiąc, iż decyzję podejmie po wyborach". W ten sposób - zdaniem Schulza - Kaczyńscy zyskają dużo czasu, a później i tak będą mogli storpedować traktat.
Dla tego niemieckiego polityka bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy to mieszanka nacjonalizmu i populizmu. Schulz obwinia za złe stosunki niemiecko-polskie jedynie Warszawę i obecny rząd. - Kanclerz Merkel i szef dyplomacji Walter Steinmeier podczas niemieckiej prezydentury wielokrotnie próbowali budować mosty do Polski. Ale to zaangażowanie było z drugiej (polskiej) strony niedoceniane - stwierdził Martin Schulz.
Z kolei dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powyborczą nową jakość w Polsce może przynieść jedynie sojusz lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Dla "FAZ" większość Polaków po dwóch latach ma już dość braci Kaczyńskich i potrzebuje "wielkiego skoku". Walka z dawnym reżimem dobiegła jednak końca już 18 lat temu - pisze niemiecki dziennik i przypomina, że to Kwaśniewski wprowadził Polskę do UE i NATO. Natomiast bracia Kaczyńscy ze swoimi narodowo-klerykalnymi hasłami są dzisiaj problemem.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2007-10-16
Autor: wa