Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemiecka pamięć o Papieżu Polaku

Treść

Władze kilku niemieckich miast chcą uczcić pamięć zmarłego przed miesiącem Ojca Świętego Jana Pawła II poprzez nadanie Jego imienia ulicom czy placom lub wystawienie Mu pomnika. Stosowne inicjatywy podjęto m.in. w Berlinie, gdzie tamtejsze władze zamierzają nadać imię Jana Pawła II jednemu z placów, oraz w Hamburgu, gdzie najprawdopodobniej stanie pomnik Jana Pawła II.
Berlińska frakcja Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) wystąpiła kilkanaście dni temu z inicjatywą nadania jednemu z placów w niemieckiej stolicy imienia Jana Pawła II. Politycy chadeccy chcą w ten sposób uhonorować polskiego Papieża, który walnie przyczynił się do obalenia komunizmu i upadku muru berlińskiego. Imieniem Jana Pawła II ma zostać nazwany plac, który obecnie nosi nazwę działacza socjaldemokratycznego Augusta Bebla.
Papieża Polaka zamierza również uczcić Hamburg. Diecezja hamburska wraz z Polską Misją Katolicką, przy aprobacie miejscowego senatu, zamierza ufundować Janowi Pawłowi II pomnik (diecezja hambursko-meklemburska jest najmłodszą diecezją powołaną przez Jana Pawła II, liczącą obecnie 404 tys. wiernych). W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" polski konsul w Hamburgu Andrzej Kramer poinformował, że w jego obecności ksiądz prałat Śliwański z Polskiej Misji Katolickiej w tym mieście wraz z biskupem Wernerem Thissenem otrzymali już oficjalną zgodę od burmistrza Hamburga Olego van Beustena na budowę pomnika Jana Pawła II. Burmistrz obiecał pomoc miasta w tym zakresie. Konsul Kramer zapewnił, iż inicjatywa budowy pomnika Jana Pawła II od początku uzyskała oficjalne poparcie polskiej placówki dyplomatycznej w Hamburgu.
Ksiądz prałat Śliwański poinformował na łamach diecezjalnej gazety "Neue Kirchen Zeitung", że projekt będzie finansowany przez polskich wiernych. Natomiast konsul Kramer nie wyklucza, że budowa pomnika może być finansowana także z innych źródeł. Zdaniem konsula, władze Hamburga raczej nie wyłożą na to przedsięwzięcie pieniędzy, lecz ich pomoc skoncentruje się wokół prac planistyczno-urbanistycznych, czyli m.in. sporządzenia projektu architektonicznego.
Konsul Kramer podkreślił, że wbrew temu, co napisał kilkanaście dni temu "Bild Zeitung", budowa pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II nie jest inicjatywą jedynie mieszkających w Hamburgu Polaków, lecz biskupstwa z Hamburga z udziałem Polskiej Misji Katolickiej.
Waldemar Maszewski, Hamburg

"Nasz Dziennik" 2005-05-06

Autor: ab