Niemcy zadowoleni z ustępstw Warszawy
Treść
W Niemczech z zadowoleniem przyjęto zgodę władz Polski na nową unijną konstytucję, a także rysującą się szansę kompromisu w kwestii tarczy antyrakietowej. Wszystkie media niemieckie oceniają wizytę kanclerz RFN Angeli Merkel jako pozytywną. Świadczy to tylko o tym, że Niemcy zrealizowały swoje cele związane z Polską, a Polska poszła im na ustępstwa, być może niekorzystne dla naszego państwa.
Angela Merkel powiedziała po powrocie do Niemiec, że rozmowy przeprowadzone w Polsce były bardzo dobre i można było wyczuć wzajemną wolę porozumienia. - Podczas rozmów - stwierdziła Merkel - zauważyłam wzajemną chęć zbliżenia się do Europy. Dodała, iż "w związku z traktatem konstytucyjnym ustalono, że w ciągu najbliższych miesięcy Polska i Niemcy będą wspólnie pracować".
Niemiecka gazeta "Die Welt" w swoim komentarzu wspomina o próbach zbliżenia stanowisk (szczególnie w kwestii konstytucji i tarczy antyrakietowej) pomimo wielu polityczno-historycznych różnic, które zdecydowanie oddalają obydwa kraje. Zdaniem dziennika "Tagesspiegel", Angeli Merkel udało się zaszczepić w Polsce więcej zaufania do Niemiec i Unii Europejskiej i dlatego wizytę należy ocenić jako udaną i symboliczną.
Radość niemieckich mediów świadczy o tym, że prezydencji niemieckiej udało się osiągnąć główne ich cele związane z Polską i jej stanowiskiem w szczególności w odniesieniu do Deklaracji Berlińskiej. Pierwotnie Polska nie zgadzała się na przyjęcie tego dokumentu, gdyż nie było w nim żadnych odniesień do chrześcijaństwa. Niestety, w sobotnim wywiadzie dla TVP prezydent Lech Kaczyński oświadczył, iż mimo wszystko "nasz kraj podpisze tę deklarację", co zmierza w kierunku rezygnacji z fundamentalnych wartości, na jakich bazuje Europa.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2007-03-19
Autor: wa