Niemcy wyodrębniają "złe banki"
Treść
Bundestag zdecydowaną większością głosów zgodził się na tworzenie listy "złych banków". Gromadzone w nich aktywa będą uznane za toksyczne, czyli trudno sprzedawalne papiery wartościowe, obciążające instytucje finansowe miliardowymi sumami. Przystępowanie do systemu "złych banków" jest dobrowolne.
Zgodnie z nowym prawem niemieckie banki stworzą specjalne jednostki organizacyjne, do których przesunięte zostaną aktywa, których nie mogą sprzedać na wolnym rynku. Aktywa, które trafią do takich banków, podzielone zostaną na dwie grupy: potencjalnie płynne, które zostaną później, gdy sytuacja na rynku się poprawi, sprzedane, a środki z tej transakcji zasilą budżet państwa, oraz tak zwane toksyczne, które z kolei obciążą banki i ich akcjonariuszy. Jeżeli taki bank splajtuje, to odpowiedzialność przejmuje państwo.
Projekt ustawy musi jeszcze zatwierdzić izba wyższa niemieckiego parlamentu, Bundesrat, która będzie nad nią pracowała już 10 lipca.
Powołanie systemu "złych banków" ma, zdaniem rządu, podnieść kapitał instytucji finansowych, co ograniczy ich straty i uzdrowi sytuację całego sektora finansowego oraz ożywi możliwości kredytowe w Niemczech. Ministerstwo finansów jest przekonane, że krok ten skłoni banki do udzielania sobie nawzajem większej ilości pożyczek. Według pierwszych szacunków w "złych bankach" złożone zostaną papiery wartościowe na kwotę około 230 mld euro.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2009-07-04
Autor: wa