Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy rozczarowani zjednoczeniem

Treść

Według najnowszych badań opinii publicznej, tylko 46 procent Niemców uważa, że po zjednoczeniu kraju w dzisiejszym systemie politycznym żyje im się lepiej.

W tym roku minie dwadzieścia lat od upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Na początku lat dziewięćdziesiątych 71 procent obywateli po byłej NRD była przekonana, że ich los wraz ze zjednoczeniem kraju znacznie się poprawi. Obecnie do poprawy swojego losu przyznaje się jedynie 46 procent mieszkańców landów wschodnich. Natomiast w całym kraju rośnie liczba ludzi rozczarowanych swoim losem. Obecnie co czwarty mieszkaniec landów wschodnich twierdzi, że przed zburzeniem muru - a więc w komunistycznej NRD - żyło mu się znacznie lepiej. Zgodnie z wynikami badań, tylko 39 proc. wszystkich Niemców twierdzi, iż upadek muru i zjednoczenie kraju wpłynęło korzystnie na ich los.
W dalszym ciągu zdecydowana większość mieszkańców landów wschodnich jest niezadowolona, gdyż - ich zdaniem - przemiany idą zbyt wolno. Mieszkańcy nowych landów nadal uważają siebie za obywateli drugiej kategorii. Natomiast frustracja mieszkańców "zachodu" bierze się z przekonania, że ich status materialny od momentu zjednoczenia jest gorszy, gdyż muszą płacić miliardy na wyrównanie gospodarcze zacofanego wschodu. Dwie trzecie mieszkańców tak zwanych nowych landów jest przekonana, iż niemiecki system społeczny jest wyjątkowo niesprawiedliwy, natomiast tego samego zdania jest 59 procent mieszkańców starych landów.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2009-01-03

Autor: wa