Niemcy, ratujcie euro
Treść
Szwajcar Thomas Straubhaar, profesor ekonomii i dyrektor Hamburskiego Instytutu Gospodarki Światowej (HWWI), w wywiadzie dla "Manager Magazin" ostro skrytykował zarówno niemiecką, jak i unijną politykę ekonomiczną. Straubhaar uważa, że Niemcy powinny być solidarniejsze i zdecydowaniej pomagać słabszym państwom unijnym.
Zdaniem szwajcarskiego profesora, Niemcy powinny czuć się w obowiązku bardziej pomagać szczególnie krajom słabszym znajdującym się w strefie euro. - Inaczej euro utonie w chaosie - stwierdził Thomas Straubhaar i dodał, że bez unii transferowej nad wspólną walutą wisi groźba załamania. Według niego, za wzór transferowania pieniędzy z jednego kraju strefy euro do drugiego powinien posłużyć system, jaki zastosowano w wymianie pieniędzy pomiędzy niemieckimi landami. Tak, zdaniem dyrektora Instytutu Gospodarki Światowej w Hamburgu, powinno dochodzić do automatycznego wyrównania wzrostu między gospodarkami bogatymi a innymi, mającymi trudności. - Niemcy, a tym samym niemieccy pracownicy, a także niemieccy podatnicy bardzo dużo zyskali na pozbawionym granic wspólnym obszarze gospodarczym. Teraz nadszedł jednak czas, by Unia Europejska przeszła do fiskalnego federalizmu z prawdziwego zdarzenia - cytują wypowiedź Straubhaara niemieckie media. Szwajcar skrytykował także obecną strategię ekonomiczną Unii Europejskiej polegającą na tym, że państwom będącym w kryzysie nakazuje się jako sankcję natychmiastową redukcję płac i wprowadzanie różnych programów oszczędnościowych, co w jego ocenie, może szybko przerodzić się w spiralę kryzysu. Teraz - jak ostrzega szwajcarski profesor ekonomii - może się to przytrafić właśnie Grecji. Jego zdaniem, obecna polityka kanclerz Angeli Merkel i jej ministrów świadczy o egoizmie niemieckiego rządu.
Przypomnijmy, że kilka dni temu także Francja zarzuciła niemieckim władzom wyjątkowy egoizm w prowadzeniu polityki gospodarczej, która "koncentruje się jedynie na czubku swojego nosa, nie zważając na innych partnerów". Francuska minister gospodarki Christine Lagarde w jednym z wywiadów wezwała Niemcy do kontrolowania konsumpcji wewnętrznej poprzez zmianę polityki redukcji kosztów produkcji. Ostrzegała wtedy, że tak duża jak obecnie nadwyżka niemieckiego eksportu może być "nie do wytrzymania dla innych krajów strefy euro".
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-03-24
Autor: jc