Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy dozbroją USA

Treść

Niemieckie koncerny zbrojeniowe Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i Rheinmetall chcą we współpracy z Boeingiem i inną amerykańską firmą SAIC startować w przetargu na nowy ciężki bojowy wóz pancerny dla armii Stanów Zjednoczonych. Są faworytami.
Rzecznik prasowy KMW Christoph Mueller potwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG (KMW) oraz Rheinmetall AG doszły do porozumienia z amerykańskim Boeingiem i firmą SAIC (Science Applications International Corporation - jedno z głównych amerykańskich przedsiębiorstw badawczo-produkcyjnych, realizuje przede wszystkim kontrakty dla Pentagonu. W roku 2009 koncern ten zarobił ponad 2,5 mld USD). Wystartują razem w przetargu na ciężki wóz bojowy (50-70 ton) dla armii USA w ramach programu "Ground Combat Vehicle" (GCV). Jego celem jest wyposażenie amerykańskich wojsk lądowych w ciężkie wozy bojowe.
- Ten kontrakt ma dla nas wielkie strategiczne znaczenie - zaznaczył Christoph Mueller. Jednocześnie zastrzegł, że wygranie przetargu nie oznaczałoby dla koncernu jakiegoś specjalnego ratunku w czasie kryzysu. - To może być bardzo duży i długoterminowy kontrakt, ale muszę przyznać, że nasza firma nie znajduje się w jakiejś szczególnie trudnej sytuacji, aby ten konkretny ewentualnie wygrany kontrakt miał decydować o naszej przyszłości. Nasze przedsiębiorstwo nie jest w żaden sposób zagrożone - dodaje przedstawiciel niemieckiego koncernu.
Niemcy nie ukrywają (pisał na ten temat m.in. wczorajszy dziennik "Die Welt"), że wraz z amerykańskimi firmami Boeing i SAIC stali się faworytami przetargu prowadzonego w ramach programu GCV. Rzecznik koncernu KMW Christoph Mueller podkreślił, że zainteresowane przedsiębiorstwa mają bardzo dobrą koncepcję współpracy dotyczącą produkcji nowoczesnego wozu bojowego. - Jesteśmy solidną firmą z bardzo dobrymi produktami i mamy nadzieję, że przekonamy do tego naszych amerykańskich partnerów. Czas pokaże, jak skończy się przetarg, ale jesteśmy optymistami - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Mueller.
Obroty koncernu Rheinmetall AG w roku 2009 wyniosły prawie 3,5 mld euro, a we wszystkich zakładach koncernu pracuje blisko 20 tys. pracowników. Rheinmetall AG jest niemiecką spółką akcyjną z siedzibą w Duesseldorfie, założoną jeszcze w 1889 roku. Zajmuje się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego i samochodowego. Koncern był już znany podczas II wojny światowej, kiedy to produkował uniwersalne karabiny maszynowe MG 42 dla Wehrmachtu. Natomiast koncern Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG powstał w 1998 r. z połączenia firm Wegmann i Krauss-Maffei. Obecnie firma, podobnie jak Rheinmetall, produkuje pojazdy gąsienicowe, wozy bojowe i działa samobieżne (m. in. bojowe wozy mungo, AMPV, dingo czy boxer, pojazdy gąsienicowe: leopard 1 i 2, gepard, puma, LeFlaSys), a także osprzęt wojskowy i amunicję.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-05-27

Autor: jc