Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy chcą wykorzystać trudną sytuację w PKP Cargo

Treść

PKP Cargo boryka się dramatyczną sytuacją, w efekcie której nowy zarząd uruchamia procedurę sanacyjną. Zarząd PKP Cargo wysłał już prawie 30 procent załogi na nieświadczenie pracy. Trudną sytuację PKP Cargo chcą wykorzystać niemiecki koleje.

Jeszcze 10 lat temu PKP Cargo miało 60 procent udziału w rynku, a dziś zaledwie 30 procent. W czasie kryzysu energetycznego w 2022 roku spółka, aby zapewnić rozwiezienie węgla po kraju, nie realizowała wcześniej zawartych kontraktów. To pogłębiło kłopoty finansowe formy. Nowe władze wysłały prawie 30 procent pracowników na nieświadczenie pracy. Sytuacją zaniepokojony jest Henryk Grymel, szef kolejarskiej „Solidarności”.

– Pracownik, który dostanie 60 procent wynagrodzenia, ma kredyty, dom, ma rodzinę na utrzymaniu, a więc nie jest w stanie z tego przeżyć. Po to zrobiono, aby pracownicy sami się zwalniali, żeby nie dostali żadnych odpraw – powiedział Henryk Grymel.

Nowy zarząd wszczął postępowanie sanacyjne spółki, a to oznacza uchylenie zakładowego układu – podkreślił p.o. prezesa spółki PKP Cargo, Marcin Wojewódka.

– Żaden pracownik nie jest chroniony przed ewentualnym rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę – wskazał Marcin Wojewódka.

Nieświadczenie pracy przez maszynistów i ich ewentualne zwolnienia wpływają na możliwości zawierania nowych kontraktów na przewozy. To z kolei utrudni wyjście spółki z kłopotów.

– Brak jest maszynistów, rewidentów, a pociągi stoją. Ci klienci, których jeszcze mamy, przestaną z nami jeździć, czyli jest to cicha likwidacja PKP Cargo – zauważył Henryk Grymel.

PKP Cargo nie może upaść, bo jest strategiczną firma, która przewozi m.in. transporty wojskowe, ale może stracić znaczną część rynku na rzecz konkurencji – zaakcentował Sławomir Kalwasiński z „Solidarności” kolejowej w Sopocie.

– Mogą wejść firmy prywatne, ale może wejść firma, która od 15 lat istnieje na rynku polskim, czyli Deutsche Bahn – podsumował Sławomir Kalwasiński.

Zezwolenie na przewóz towarów w Polsce otrzymały także koleje ukraińskie.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 2 lipca 2024

Autor: dj