Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy chcą więcej Rosji w NATO

Treść

Coraz częściej niemieccy politycy podnoszą rzekomą zasadność zacieśnienia współpracy NATO z Rosją. Federalny minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg powiedział w Londynie, że Rosja mogłaby pod pewnymi warunkami współpracować z NATO nad ustanowieniem systemu obrony antyrakietowej. Alexander Rahr z Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (Deutsche Gesellschaft fuer Auswaertige Politik) jest za zdecydowanym pogłębieniem relacji Moskwa - Pakt Północnoatlantycki.
Niemieccy politycy od początku konsekwentnie krytykowali porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Polską o budowie elementów tarczy rakietowej i byli przeciwni tak zaprojektowanej tarczy w Europie. Przypominali, że mocno irytuje to rosyjski rząd. Przeciwko budowie amerykańsko-polsko-czeskiej tarczy opowiadali się przedstawiciele wszystkich opcji, począwszy od lewicy, partii Zielonych, SPD, na chadekach skończywszy. Niemcy nie chcieli i nie chcą wspierać porozumienia Warszawy, Pragi i Waszyngtonu. Nie wykluczają jednocześnie możliwości podobnego projektu, lecz tylko na bazie natowskiej, a nawet w porozumieniu z Rosją. Ruprecht Polenz (CDU), przewodniczący Komisji do Spraw Zagranicznych Bundestagu, podczas jednej z rozmów z "Naszym Dziennikiem" stwierdził wyraźnie, że w projekt tarczy antyrakietowej w Europie należy włączyć Rosję. Minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg skonkretyzował tę tezę, twierdząc, że nie widzi problemu, aby Rosja pod pewnymi warunkami współpracowała z NATO przy budowie systemu obrony antyrakietowej w Europie. - System obrony antyrakietowej byłby dobrym projektem wzajemnej współpracy - stwierdził Guttenberg i jednocześnie dodał, że Rosja nie miałaby jednak prawa weta w tej sprawie.
Jeden z dyrektorów Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, były pełnomocnik rządu do spraw współpracy niemiecko-rosyjskiej Alexander Rahr jest przekonany, że nadszedł już czas na nawiązanie "bliższej" współpracy Rosji z NATO. Jego zdaniem, to najlepsza i najskuteczniejsza obecnie możliwość zapewnienia pokoju w Europie i na świecie. Rahr poparł słowa szefa resortu obrony dotyczące ewentualnego rosyjskiego zaangażowania w budowę wspólnej tarczy.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-07-01

Autor: jc