Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy chcą przejąć złoża kopalni Dębieńsko

Treść

Niemcy chcą pozyskać koncesję na wydobycie węgla koksującego w Polsce. Zabiegają o złoże Dębieńsko, które mogłaby eksploatować Jastrzębska Spółka Węglowa.

Złoża węgla koksującego w Dębieńsku niedaleko Gliwic szacowane są na blisko dwieście milionów ton. To kluczowy surowiec dla przemysłu stalowego.

Ma ogromne znaczenie m.in. w branży budowlanej czy zbrojeniowej, dlatego złoża węgla koksującego są naprawdę łakomym kąskiem – mówił Daniel Czyżewski, ekspert ds. energetyki.

Węgiel koksujący w 2020 r. został wpisany na listę surowców strategicznych Unii Europejskiej – dodał Daniel Czyżewski.

Złoże chciała pozyskać Jastrzębska Spółka Węglowa, jednak wcześniej wniosek o koncesję złożyła niemiecka spółka węglowa. Po proteście związkowców z JSW resort klimatu i środowiska odrzucił ofertę z Niemiec. Pojawiła się druga szansa dla JSW, ale jej nie wykorzystano. Wniosek spółka złożyła po terminie – poinformował Piotr Rybka z „Solidarności”.

Czekanie tydzień czasu, żeby to wysłać do Warszawy, to jest naprawdę w spółce z takim kapitałem, z taką ilością zatrudnionych ludzi bardzo dziwna sytuacja – zauważył wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” KWK Knurów-Szczygłowice.

Na razie resort klimatu nie wybrał żadnej spółki, która mogłaby rozpocząć wydobycie. Minister Paulina Hennig-Kloska nie wyklucza ponowienia konkursu.

Słyszę ze strony różnych podmiotów, że zamierzają się ubiegać o to ponownie – zaznaczyła minister klimatu i środowiska.

Koncesja bez wątpienia powinna trafić w polskie ręce, tym bardziej, że Jastrzębska Spółka Węglowa w okolicy nowego złoża prowadzi kopalnie Knurów-Szczygłowice, która produkuje węgiel koksowy – zauważył ekonomista, prof. Mariusz Andrzejewski.

Jastrzębska Spółka Węgłowa jest potentatem w tym zakresie w całej Europie, a zapewnienie sobie takiego surowca dla każdej gospodarki jest rzeczą strategiczną – podkreślił prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Polska musi dbać o złoża wszystkich rodzajów węgla, również kamiennego, który pod naporem Komisji Europejskiej jest wypierany z energetyki. Działania Niemiec pokazują, że węgiel to wciąż zasób strategiczny – mówił Kazimierz Grajcarek, były szef górniczej „Solidarność”.

Niemcy poluzowali całą politykę klimatyczną, w związku z tym otwierają u siebie kopalnie – zwrócił uwagę Kazimierz Grajcarek.

Tymczasem kopalnia węgla brunatnego Turów będzie mogła kontynuować wydobycie. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił niekorzystny wyrok dla kopalni podważający przyznaną jej decyzję środowiskową. Warto przypomnieć, że natychmiastowego zamknięcia kopalni chciał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Realizacji decyzji unijnego sądu chcieli m.in. Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia, którzy startują w wyborach prezydenckich.

TV Trwam News


źródło: radiomaryja.pl, 21 marca 2025

Autor: dj