Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niedziela dniem wolnym od pracy

Treść

Około 250 tys. Polaków każdą niedzielę spędza w pracy w sklepie. Już 4 marca w Europejski Dzień na rzecz Niedzieli Wolnej od Pracy "Solidarność" przeprowadzi akcję Europejski Dzień na rzecz Niedzieli Wolnej od Pracy, promującą ideę ustawowego ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, łomżyński biskup pomocniczy, podkreśla, że dla każdego ochrzczonego, dla katolika niedziela jest dniem świętym, który przypomina nam o zmartwychwstaniu Chrystusa. - Jeśli w państwach Europy Zachodniej udało się zamknąć sklepy w niedzielę, to na pewno możliwe jest to i w Polsce. Wolnej niedzieli broniliśmy w czasach komunistycznych. Dziś w wolnej Polsce, jakby ludzie o tym zapomnieli. Uważam, że wielkie sklepy powinny być zamknięte w niedzielę i wszyscy powinniśmy bronić tego dnia - podkreśla ksiądz biskup.
Jak przekonuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", celem akcji jest pobudzić społeczeństwo do debaty na temat wolnych niedziel. - Przyczyniliśmy się do uchwalenia nowelizacji kodeksu pracy, dzięki której święta państwowe i kościelne są dniami wolnymi od pracy dla najemnych pracowników handlu. 4 marca będziemy namawiać klientów, aby nie robili zakupów w niedzielę, ale chcemy również dotrzeć do polityków i przekonać ich do wprowadzenia ustawowego zakazu pracy w sektorze handlu w tym dniu - wyjaśnia Bujara.
Jak podkreślają organizatorzy akcji, konieczność pracy w niedzielę nie tylko przyczynia się do przemęczenia pracowników handlu, ale także kompletnie dezorganizuje ich życie rodzinne. Inicjator akcji przywołuje słowa biskupa katowickiego Herberta Bednorza: "Niedziela jest przecież Boża i nasza. Powinna ona być czasem chwalenia Boga, czasem spotkania w gronie rodzinnym, odpoczynku po całym tygodniu pracy". Dlatego w niedzielę, 4 marca, akcja promująca niedzielę jako dzień wolny od pracy zostanie przeprowadzona w większości krajów europejskich. W kilku z nich, np. w Niemczech, Austrii czy Francji, niedziela od dawna jest dniem wolnym od pracy w handlu i wbrew temu, co próbuje się nam wmówić, nie doprowadziło to do masowych bankructw sieci handlowych. Handlowa "Solidarność" od wielu lat prowadzi kampanie promujące ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy. A Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" jest członkiem-współzałożycielem Europejskiego Przymierza na rzecz Wolnej Niedzieli, stowarzyszenia, które zrzesza związki zawodowe oraz chrześcijańskie organizacje pozarządowe z całego kontynentu.

MP

Nasz Dziennik Środa, 29 lutego 2012, Nr 50 (4285)

Autor: au