Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie wszyscy złożyli oferty

Treść

Prawie dwieście niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z Podkarpacia nie złożyło ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych na 2005 r. Powodem jest brak jasnych kryteriów finansowania leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- NFZ nie przedstawił dotąd zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w przyszłym roku. Nie mając przejrzystego obrazu co do tego, na ile została wyceniona nasza praca, trudno składać oferty. Uważamy, że wszystkie sprawy finansowe powinny być dopracowane w momencie składania ofert i zawierania umów. Pozwoli to w trakcie przyszłego roku uniknąć zamykania przychodni z powodu braku czy wyczerpania limitów. Uważam, że wciąż jest szansa na porozumienie - dodaje Mariusz Małecki z Podkarpackiego Porozumienia Lekarzy Rodzinnych. Na złożenie ofert zdecydowały się natomiast podkarpackie szpitale i publiczne ZOZ-y. Do podkarpackiego oddziału NFZ wpłynęło łącznie ok. 1,4 tys. ofert. Jak powiedziała nam Liliana Leniart z oddziału podkarpackiego, to więcej, niż się spodziewano. - Najwięcej ofert zostało złożonych na usługi stomatologiczne - 590 (w 2003 r. - ok. 600), na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 280 (w 2003 r. - 272), na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - świadczenia współfinansowane - 30, na lecznictwo szpitalne - 41 (w 2003 r. - 42) - wyjaśnia Liliana Leniart. Natomiast na podstawową opiekę zdrowotną wpłynęły 53 wnioski o zawarcie umowy. Rozstrzygnięcie konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych nastąpi 8 grudnia.
W ubiegłym roku brak porozumienia pomiędzy lekarzami rodzinnymi a NFZ dwukrotnie doprowadził do zamknięcia kilkudziesięciu podkarpackich przychodni.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 05-11-2004

Autor: Katka