Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie wojewoda, a minister

Treść

Zmianę ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, uproszczenie procedury zbywania bądź przekazywania mienia pozostałego po zlikwidowanych państwowych jednostkach organizacyjnych lub spółkach z udziałem Skarbu Państwa zapowiedział wiceminister skarbu Krzysztof Łaszkiewicz. Taką informację przekazał wczoraj posłom z sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Według ministerstwa skarbu, aby dobrze gospodarować mieniem polikwidacyjnym, potrzebne są zmiany prawne. - Pewnych rzeczy nie da się przeprowadzić bez zmian legislacyjnych - powiedział Krzysztof Łaszkiewicz. Potrzebne jest ujednolicenie gospodarowania mieniem polikwidacyjnym, które jest w różnych rękach.
- W pierwszych miesiącach nowego roku chcemy wyjść z propozycjami zmian, które by szły w stronę trzech podstawowych obszarów - zapowiedział wiceminister MSP. Pierwsza ma dotyczyć zwiększenia władztwa ministerstwa nad mieniem polikwidacyjnym. Sprawowaniem nadzoru miałyby się zajmować obecnie istniejące delegatury. Resort chciałby, aby ministrowi skarbu dać możliwość przekazywania mienia bezpośrednio samorządom. - W tej chwili mienie jest przekazywane do starosty, który działając na zlecenie Skarbu Państwa, ma ograniczoną możliwość przekazania mienia samorządowi. Przekazywanie następuje głównie do zasobów mienia Skarbu Państwa, co nie do końca rozwiązuje całą sytuację - tłumaczył Łaszkiewicz. Resort proponuje też usprawnienie sprzedaży majątku, z którego mieliby zostać wyłączeni wojewodowie na rzecz ministra.
Od 2006 r. do marca obecnego roku zagospodarowano mienie o wartości prawie 132 mln zł, z czego 76 mln zł stanowiła sprzedaż nieruchomości zabudowanych. Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-12-07

Autor: wa