Nie ustaniemy w protestach
Treść
Marsze w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów przeszły w sobotę ulicami Gdyni, Grudziądza i Byczyny. Wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy osób. Już blisko 70 miast protestowało przeciw dyskryminacji katolickiej Telewizji w dostępie do cyfrowego multipleksu.
W marszu, który przeszedł ulicami Gdyni, wzięło udział około ośmiu tysięcy osób. - Spodziewaliśmy się najwyżej dwóch tysięcy osób, a przyszło cztery razy tyle. Byli i rybacy, i Kaszubi. Nie zabrakło przedstawicieli władz i członków Biur Radia Maryja. Dla nas to ogromna radość. Ta manifestacja pokazała, że ludziom zależy na wolnych mediach - powiedział "Naszemu Dziennikowi" jeden z organizatorów Jan Hyży. Manifestację w obronie wolnych mediów poprzedziła Msza św., która została odprawiona w kościele Ojców Redemptorystów. - Nade wszystko pragniemy prosić i zanosić nasze modły za pośrednictwem Matki Bożej Słowa o pokój i pojednanie w naszej Ojczyźnie, o wolność słowa, o dostęp do Słowa milionów naszych rodaków; do Słowa, które jednoczy i buduje Kościół, który jest naszym domem - mówił w homilii ks. Roman Rusinek SAC, misjonarz pracujący w Rwandzie. Kaznodzieja na przykładzie Rwandy pokazał, jak niebezpieczne i destrukcyjne są media, kiedy przestają służyć prawdzie. Misjonarz podkreślił, że katolicy mają prawo do katolickich mediów i nie można ich dyskryminować. Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod pomnik Jana Pawła II, a następnie pod urząd miasta. Wzięła w nim udział m.in. Gertruda Szumska.
Około tysiąca osób wzięło udział w marszu w Grudziądzu. Jego uczestnicy skandowali hasła: "Za jedną Telewizję Trwam wszystkie TVN-y dam", "Nie oddamy wam Telewizji Trwam", "Wygramy", "Wolne media w wolnym kraju". W marszu uczestniczyli posłowie PiS: Łukasz Zbonikowski i Jan Krzysztof Ardanowski.
Marsz poprzedziła Msza św., która została odprawiona w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W homilii ks. infułat Tadeusz Nowicki przypomniał, że bł. Jan Paweł II całym sercem wspierał działanie Radia Maryja, wielokrotnie dziękował Bogu za tę stację. Kaznodzieja prosił o modlitwy w intencji Telewizji Trwam i Radia Maryja, ponieważ katolicy w Polsce muszą mieć swoje media, gdzie wszystkie informacje są wiarygodne, gdzie odbywają się transmisje uroczystości religijnych, gdzie jest promocja miłości, prawdy i poszanowania dla życia, zwłaszcza poczętych dzieci.
Także w Byczynie ok. stu osób manifestowało w obronie życia oraz mediów katolickich, w tym Telewizji Trwam. O godz. 18.00 została odprawiona Msza św. w kościele Św. Trójcy w intencji wszystkich matek. Uczestnicy marszu szli w skupieniu, słuchając słów bł. Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a w przerwach śpiewali pieśni religijne i patriotyczne. Całość zakończyła się wspólną modlitwą za Ojczyznę. - To była niezwykle wzruszająca uroczystość - wyznaje Zofia Piórczyńska, szefowa "Civitas Christiana", należąca do głównych organizatorów marszu. W czasie marszu i po nim przygrywała Kapela znad Baryczy. Po całym miasteczku niosły się słowa śpiewane przez muzyków i uczestników marszu: "Nie oddamy wam Telewizji Trwam".
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik Poniedziałek, 28 maja 2012, Nr 123 (4358)
Autor: au