Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie ma zgody na komercjalizację

Treść

Jest konsensus w sprawie wyboru nowego dyrektora, nie ma zgody załogi na komercjalizację - tak można określić wynik rozmów toczonych przez Radę Pracowniczą Polskiej Żeglugi Morskiej i resortu skarbu. Aktualnej sytuacji narodowego armatora poświęcone było wczorajsze posiedzenie sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

W dyskusji na forum komisji uczestniczyli przedstawiciele PŻM i Ministerstwa Skarbu Państwa. W najbliższym czasie resort ogłosi nowy konkurs na dyrektora. MSP i Rada Pracownicza PŻM ogłosiły wcześniej dwa konkurencyjne konkursy, gdyż pracownicy nie akceptowali warunków stawianych przez resort kandydatom na to stanowisko. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku minister skarbu Jacek Socha odwołał Pawła Brzezickiego ze stanowiska dyrektora PŻM. Swoją decyzję uzasadnił tym, że 5 lat wcześniej dyrektor sprzedał tzw. złotą akcję spółki Grupy PŻM Żegluga Polska spółce Polsteam Brokers, co miało narazić Skarb Państwa na utratę kontroli nad PŻM. Złota akcja trafiła potem do spółki APB Maklerzy Frachtujący. Dyrektor nie przyjął odwołania, argumentując, że wystąpił o zgodę na zmiany własnościowe, jednak resort nie ustosunkował się do nich w wymaganym terminie. To, że sprzeciw ministerstwa dotarł do PŻM z opóźnieniem, potwierdzili na wczorajszym posiedzeniu komisji przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli.
Wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się w Szczecinie z Radą Pracowniczą, by omówić przygotowania do komercjalizacji firmy. - Nie chcemy dziś mówić o dalszych etapach, o prywatyzacji. Mówimy jedynie o komercjalizacji, o przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego - stwierdził Żyndul. Zdaniem resortu, usprawni to działanie firmy i nadzór sprawowany nad nią przez resort. Przedstawiciele Rady Pracowniczej i związków zawodowych działających na terenie PŻM podkreślali, że to obecna struktura przedsiębiorstwa umożliwiła mu utrzymanie się na rynku jako ostatniemu państwowemu rodzimemu armatorowi. Obawy załogi podsumował poseł Zdzisław Jankowski (LPR), wskazując, że komercjalizacja państwowych przedsiębiorstw kończyła się najczęściej rozgrabieniem publicznego majątku. Minister Skarbu Państwa planuje wprowadzenie z początkiem przyszłego tygodnia audytu właścicielskiego do PŻM w celu wyjaśnienia nieprawidłowości stwierdzonych przez kontrolę NIK w zakresie nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa i przedsiębiorstwami państwowymi. Kontrola NIK obejmowała czas od 2001 r. do pierwszego kwartału 2004 r. Jednym z podmiotów kontroli była PŻM jako firma, która posiadała znaczne fundusze i spółki zależne i nigdy nie była kontrolowana przez organ założycielski. We wnioskach pokontrolnych NIK zaleciła PŻM m.in. sporządzanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla całej grupy PŻM oraz opracowanie programu współpracy z resortem w celu przygotowania planu rozwoju przedsiębiorstwa.
Beata Andrzejewska

"Nasz Dziennik" 2005-04-14

Autor: ab